Tūrisms — personas darbības, kas saistītas ar ceļošanu, uzturēšanos ārpus savas pastāvīgās dzīvesvietas brīvā laika pavadīšanas, lietišķo darījumu kārtošanas vai citā nolūkā ne ilgāk kā vienu gadu.
Tūrisma nozare tiek uzskatīta par vienu no visstraujāk augošajām nozarēm
pasaulē. Tūrisma konteksts nozīmē, ka nozares attīstība ietekmē arī
citas jomas, piemēram, ražošanu, transportu, būvniecību un kultūru. Tajā pašā laikā pētnieki norāda, ka tik perspektīva un visaptveroša nozare kā tūrisms ieklauj nozīmīgu potenciālu pozītivi ietekmēt būtiskus sociālās un ekonomiskās attīstības mērķus.¹
Šī referāta mērķis ir apskatīt tūrisma attīstību Latvijā pedējos sešos gados, kā arī izstradat priekšlikumus un veikt secinājumus. Tiks apskatīts pārsvarā ienākošajs, mazliet izējošais tūrisms.
Tūrisma attīstība Latvijā pēdējos sešos gados
Šajā daļā vērtēta ienākošā ārvalstu tūrisma dinamika Latvijā, laika posmā no 2002. līdz 2007. gadam. Aplūkojot pēdējos sešus gadus, svarīgi ir saprast, kas noticis ar ārvalstu un vietējo tūrismu apjomiem – kā tie izmainījušies un kas tam bijis par iemeslu.
Raksturojošie rādītāji
Tūrisma infrastruktūru izmanto ne tikai tūristi, bet arī citi ceļotāji. Tādēļ, vērtējot ārvalstu tūrismu, par pamata informāciju tika izmantoti Latvijas Republikas Centrālās statistikas pārvaldes dati par valsts robežu šķērsojošo personu skaitu, kas ietver gan tūristus, gan tranzīta ceļotājus. Uzskaites vienkāršības dēļ šī informācija vērtējama par visprecīzāko.…