Tūrisms ir viena no Latvijas ekonomiskās attīstības iespējām un prioritātēm, par ko liecina ikgadējais tūristu skaita pieaugums un tūrisma nozares attīstība. Statistikas dati liecina, ka 2003. gadā Latviju apmeklēja 2469900 tūristu, 2004. gadā – 3033400, bet 2005. gada pirmajos divos ceturkšņos salīdzinājumā ar šo periodu 2004. gadā tūristu skaits bija pieaudzis par 30%.
Tūrisms ir nozīmīgs ekonomisko, sociālo un kultūras attīstību veicinošs faktors katras valsts dzīvē.
Pateicoties tūrisma attīstībai, tiek radītas aizvien jaunas un jaunas darba vietas, palielinās uzņēmēju, tūrismā iesaistīto reģionu un visas valsts ienākumi kopumā. Tūrisms veicina arī dažādu tautu savstarpējo saprašanos un rada saikni starp atšķirīgām kultūrām.
Taču vienlaikus palielinās arī negatīvā ietekme – nesaudzīga dabas resursu izmantošana, nepārtraukts transporta kustības pieaugums un līdz ar to arvien pieaugošs gaisa piesārņojums, neatrisinātas atkritumu pārstrādes problēmas. Nepārdomātas un neplānotas tūrisma attīstības rezultātā neatgriezeniski tiek pārveidotas dabas ainavas un apdraudēts vēstures un kultūras mantojums. Pašu tūristu aktivitātes var arī neradīt tiešus draudus apkārtējai videi, tomēr pieprasījuma pieaugums veicina tūrisma infrastruktūras - jaunu ceļu, tūrisma mītņu un izklaides vietu būvniecību un esošo atjaunošanu.
Ekonomiskas aktivitātes piesaista arvien vairāk ārzemju tūristu, kuri, patērējot tūrisma produktu, veic reālu ieguldījumu valsts ekonomikas attīstībā. Pasaules ekonomikā visstraujāk attīstās tūrisma nozare. Taču tūrisma attīstība jāvada mērķtiecīgi, lai tūrisms būtu labvēlīgs gan apkārtējai videi, gan sabiedrībai.…