1. Ūdens
1.1. Ūdens nozīmīgums
Ūdens ir lielākā bagātība uz Zemes. Bez šīs bagātības uz mūsu planētas nevarētu eksistēt neviena dzīvā radība. Ūdens ir izplatītākais ķīmiskais savienojums uz Zemes. 75% zemes virsmas aizņem ūdens- okeāni, jūras, ezeri, upes, un 20% sauszemes ir pārklāta ar sniegu un ledu. Ūdens tvaiku veidā ir arī atmosfērā, tas rada mitrumu un veido mākoņus, kas ik pēc laika nolīst uz zemes lietus veidā. Ūdens ir arī augsnē un zemes garozas dziļākajos slāņos. Arī dzīvnieki un augi lielākoties sastāv no ūdens. Cilvēka ķermenī ir 70% ūdens.
(Dr.biol. Nollendorfs V., dr.biol. Osvalde A., dr.biol., Paegle G., 2004)
1.2. Dzeramā ūdens resursi un to patēriņš Latvijā.
Latvija ir labi nodrošināta gan ar virszemes, gan ar pazemes ūdens krājumiem. Ūdens kvalitāte dažādās Latvijas vietās ir atšķirīga, tomēr neskatoties uz to, Latvijas ūdens resursi pilnībā ļauj nodrošināt iedzīvotājus ar salīdzinoši labas kvalitātes dzeramo ūdeni. Neskatoties uz to, ūdens krājumu taupīšana un saprātīga izmantošana jāaplūko kā aktuāla vides problēma, jo dabas resursu neracionāla izmantošana Latvijas Vides politikas plānā izvirzīta prioritāro problēmu sarakstā.
Latvijas virszemes ūdeņu resursi pēc dažādiem aprēķiniem ir aptuveni 33-35 km3 gadā, bet pazemes saldūdeņu dabiskie pieejamie resursi 1999. gadā tika novērtēti aptuveni 1,4 milj. m3 diennaktī. Dabiskā pazemes saldūdens atjaunošanās pārsniedz tā ieguvi, taču problēmas rada nevienmērīgais resursu un patērētāju izvietojums Latvijas teritorijā.
Kopš 90. gadu sākuma ir samazinājies ūdens patēriņš tautsaimniecības nozarēs (sk. pielikumu Nr. 1.1.). Sevišķi straujš ūdens patēriņa kritums bija vērojams 1993. gadā rūpniecībā un lauksaimniecībā. Salīdzinot ar 1991. gadu, 2000. gadā komunālajā saimniecībā patērētā ūdens daudzums sasniedza tikai 38%, rūpniecībā – 32%, lauksaimniecībā – 30%. Ūdens patēriņa samazinājums izskaidrojams ar lielo rūpnieciskās ražošanas kritumu, kā arī ar ūdens patēriņa uzskaites ieviešanu, kas veicina ūdens taupīšanas pasākumu ieviešanu rūpniecības uzņēmumos un jo īpaši mājsaimniecībā.
…