Ukraina neatkarīga valsts
1985. gadā PSRS sākas reformu periods, kurš iegūst nosaukumu”Perestroika” (pārbūve).To uzsāka jaunais PSKP līderis M. Gorbačovs. Viņa izvirzītie lozungi, tādi kā “atklātība”, “plurālisms” krita jau “sešdesmitnieku” (20. gs. 60 gadu disidenti) sagatavotajā augsnē, un nesa pašai varai negaidītus augļus. Faktiski sākās Padomju Savienības sabiedriskās dzīves revolūcija, kura noslēdzās ar pilnīgu un momentālu sagrāvi (1991.g. 7.-8. decembris). Izšķirošā loma neatkarīgas Ukrainas atdzimšanā pieder “Ukrainas Tautas kustībai” (Narodnij RUH Ukraini). Dibinājusies kā visas tautas kustība pārbūves atbalstam, RUHs drīz pārvērtās par politisku centru, kurš ap sevi sapulcināja visus progresīvos un demokrātiskos spēkus, un sāka ieviest dzīvē ideju par Ukrainas valstisko neatkarību, ko konceptuāli izklāstīja pirmajā RUHa dibināšanas kongresā 1989.g. rudenī. 1990.g. 16. jūlijā Ukrainas Augstākā Padome pieņēma deklarāciju par Ukrainas valstisko suverenitāti.1991.g. 24.augustā svinīgi proklamēja Ukrainas neatkarību. 1991. g. 1.decembrī Ukrainā notika visas tautas referendums, kurā piedalījās 84,18% valsts iedzīvotāju, no kuriem 90,32% apstiprināja valstiskās neatkarības aktu. Par Ukrainas prezidentu ievēlēja Leonīdu Kravčuku, par kuru nobalsoja 61,6% vēlētāju.
ENERĢĒTISKIE RESURSI.
Enerģētiskos resursus aptuveni 50 miljardu tonnu apjomā veido Doņecas un Ļvovas-Volīnijas baseina ogles un Ļvovas un Harkovas apgabala dabasgāzes iegulas. Visā teritorijā, īpaši Doņecas un Krimas apgabalos, ir izejvielas būvmateriālu rūpniecībai. Karpatu priekškalnēs un Poltavas apgabalā ir naftas iegulas.
APDZĪVOJUMS
Visblīvāk apdzīvoti ir Doņecas un Dņepropetrovskas apgabali, šeit ir arī visaugstākais urbanizācijas līmenis un visraibākais iedzīvotāju nacionālais sastāvs ar lielu krievu īpatsvaru. Turpretī Poļesjē un Ziemeļkrimā iedzīvotāju ir maz. Krimā dzīvo Krimas tatāri. Lielu daļu šīs tautas represīvi izveda uz Sibīrijas apgabaliem 40. gados. Tāpat kā visās bijušajās sociālisma valstīs, arī Ukrainā ir iestājusies demogrāfiskā krīze, ko raksturo negatīva iedzīvotāju ataudze un nelabvēlīga iedzīvotāju vecuma struktūra.
…