Informācijas pakalpojuma pieejamība jebkurā lietotājam izdevīgā formā, vietā un laikā ir katras mūsdienu bibliotēkas, kura vēlas nodrošināt universālo informācijas pakalpojumu, galvenais uzdevums. Pašreiz strauji augošās informācijas piedāvājuma apstākļos ir sarežģīti ne tikai atrast nepieciešamo informāciju, bet arī atrast laiku iepazīties ar atlasīto materiālu klāstu kādā no bibliotēkām, informācijas centriem, augstskolām vai citām mācību iestādēm (1, 75.lpp.).
Universālais pakalpojums nodrošina garantētu iespēju ikvienam saņemt elektronisko sakaru pamatpakalpojumus.
Lai elektronisko sakaru pamatpakalpojumi būtu pieejami ikvienam, viens no valsts politikas nozīmīgākajiem instrumentiem patērētāju tiesību aizsardzībai ir universālais pakalpojums. Savā būtībā šis pakalpojums ir garantēta iespēja ikvienam nepārtraukti un ar nediskriminējošiem noteikumiem saņemt definētu pakalpojumu kopu noteiktā kvalitātē par sociāli pieņemamu cenu.
Reālajā Latvijas situācijā universālā pakalpojuma principu ieviešana ir būtisks atspaids sabiedrības daļai ar zemiem ienākumiem un tai, kuri dzīvo attālos reģionos (2).
Zināšanām un informācijai jābūt pieejamām ne tikai elitei, bet visai sabiedrībai. Tas ir politisks, cilvēktiesību jautājums. Lai konkurētu mūsdienu apstākļos, ir skaidrs, ka visiem ir jāmācās. Redzot, ka situācija dinamiski mainās, nonākam pie nepieciešamības mācīties visu dzīvi (long life education). Valsts interesēs ir, lai cilvēkiem būtu iespēja piekļūt informācijai jebkurā vietā un laikā. Ir vajadzīgs informācijas avots — grāmatas, periodikas izdevumi, konferenču materiāli, patenti, standarti. Bet nekad nebūs tā, ka visi šie materiāli lielos vairumos būs visur (3).
Bibliotēka ir demokrātiskākā institūcija, kurai jānodrošina pieeja visdažādākajai informācijai. Laukos bibliotēka ir vienīgā informācijas institūcija. Tai jāspēj būt par starpnieku - nodrošināt pieeju materiāliem, kuri tur neglabājas uz vietas. Tikpat būtiski ir tas, ka katram ir jāmāk informāciju izmantot. Tas nozīmē, ka ir jābūt zināšanām.…