UZKRĀJUMU JĒDZIENS, VEIDI UN IETEKMĒJOŠIE FAKTORI
Novērojot ekonomisko situāciju pēdējo gadu laikā, aizvien biežāk tiek pievērsta uzmanība personīgajām finansēm un to pārdomātai pārvaldīšanai. Uzkrājumu veidošana var darboties kā būtisks palīgs ekonomiski neparedzamu periodu pārdzīvošanai. Uzkrājumu veidošanai ir raksturīgi dažādi iemesli: krāšana konkrētam mērķim, piemēram, lielākiem pirkumiem, remonta veikšanai, ceļojumam vai uzkrājumu veidošana ilgtermiņā – finansiāla aizsardzība darba zaudēšanas gadījumā, krāšana vecumdienām vai “nebaltām dienām”.
Uzkrājumiem atvēlētie naudas apmēri ir atkarīgi no konkrētās personas ikmēneša ieņēmumiem un pieejamajiem brīvajiem līdzekļiem. Finanšu eksperti iesaka veidot neparedzētām situācijām veltītus uzkrājumus vismaz trīs līdz sešu mēnešu izdevumu apmērā. Šie resursi palīdz nodrošināt līdzekļus neparedzētiem tēriņiem un veidot finansiālo aizsardzību.
Lai gan uzkrājumu veidošanas nepieciešamība ir nenoliedzama, situācija Latvijas iedzīvotāju vidū norāda uz negatīvu tendenci. Bankas “Luminor” veiktā aptauja 2023. gada martā liecina, ka aptuveni trešdaļai (32%) no Latvijā dzīvojošiem pētījuma dalībniekiem nav brīvo līdzekļu uzkrājumu veikšanai. Salīdzinot rādītājus Baltijas valstu starpā, ir redzams, ka Latvijā šī problēma skar lielāku iedzīvotāju īpatsvaru, jo Igaunijā uzkrājumus neveic 25% respondentu, bet Lietuvā tikai 18% respondentu. Lai uzlabotu esošo situāciju, ir jāveicina Latvijas iedzīvotāju uzkrājumu veidošanas ieradumi.…