Katram uzņēmumam, tāpat kā cilvēkam, ir sava dzīve un mūžs, savs dzīves cikls, kurā tas iziet dažādas stadijas, sākot ar “dzimšanu” — dibināšanu un beidzot ar “nāvi” — uzņēmuma darbības izbeigšanu. Tomēr šīm divām galējībām pa vidu vēl atrodas dažādas attīstības fāzes — bērnība, augšana, ziedu laiki, stabilitāte un novecošana. Veicot plašu uzņēmumu darbības analīzi, ir noskaidrots, ka vidējais uzņēmuma “mūža ilgums” ir 20 gadi. Uzņēmumi attīstās, reizēm tiek pārdoti, maina savus īpašniekus, apvienojas, kooperējas, integrējas, reorganizējas un nereti arī likvidējas. Bizness ir nemitīgs pārmaiņu process.
Uzņēmuma dzīves cikls ir laika periods, kurā uzņēmums darbojas no tā dibināšanas līdz brīvprātīgai vai piespiedu likvidācijai.
Uzņēmuma dzīves cikla gaitā var norisināties uzņēmuma darbībai dažādi labvēlīgi vai nelabvēlīgi procesi. Šī cikla ilgumu ietekmē tas, cik labi uzņēmuma dibinātāji un vadītāji spēj analizēt un paredzēt procesus, kas tajā notiek.
Uzņēmuma dzīves ciklu un tā attīstības fāžu kopsakarības ir pētījuši vairāki zinātnieki. Viens no tiem ir amerikāņu menedžmenta profesors Izaks Adize. Uzņēmuma (organizācijas) dzīves cikls pēc Adizes teorijas iedalās vairākās fāzēs .
Pirmā fāze — aģitācija. Šajā stadijā paša uzņēmuma vēl nav, ir tikai idejas. Tā ir uzņēmuma radīšanas fāze, kad cilvēks, kam ir ideja, cīnās par to: aģitē, mēģina piesaistīt un ieinteresēt citus. Tas ir ideju periods, kad notiek dažādas sarunas, tikšanās un pārliecināšana. Pēc Uzņēmuma reģistra datiem, daudzi piereģistrētie uzņēmumi savu darbību tā arī nemaz neuzsāk vai ir dibināti tikai pāris izdevīgu darījumu veikšanai.…