Koeficientu analīze ir sistēmiska attiecību salīdzināšana, izmantojot finansu pārskatu informāciju, ar mērķi noskaidrot uzņēmuma attīstības likumsakarības un raksturot uzņēmuma finansiālo pozīciju. Analizējot koeficientu vai rādītāju tiek noteiktas nozīmīgas likumsakarības starp diviem finansu pārskatu komponentiem. Finansu analīzes praksē izmanto koeficientus, kurus var apvienot četrās grupās:
maksātspējas rādītāji;
aprites rādītāji;
likviditātes rādītāji;
rentabilitātes rādītāji.
Koeficientu analīzes mērķis ir aprēķināt svarīgākos rādītājus un noteikt to izmaiņu dinamiku analīzes periodā.
Darbā ir salīdzināti dati par 2003. un 2004. gadu.
Nav jēgas mūsu uzņēmumam rēķināt šos rādītājus, jo pašu kapitāls ir ar „–” zīmi. Pašu kapitāls ietekmē tas, ka uzņēmums mainot statusu (pārreģistrējoties), ieguldīja naudas līdzekļus krājumos, pamatkapitālā, dokumentu noformēšanā un citās administratīvās izmaksās. Sakarā ar to, parādās zaudējumi, kas ietekmē šos rādītājus.
Aprites rādītāji
Līdzekļu izmantošanas efektivitāte (jeb aprites rādītāji) raksturo uzņēmuma valdības spēju pārvaldīt savus aktīvus un efektīvi izmantot šos aktīvus peļņas radīšanai. Tā kā uzņēmuma likviditāte lielā mērā ir atkarīga no tā, cik ātri nauda ieplūst uzņēmumā no ikdienas darbības, dažus no līdzekļu efektivitātes aprēķināšanai izmantotus rādītājus var piesaistīt pie likviditātes rādītāju grupas.
Kopējo aktīvu aprites koeficients.
Ar to palīdzību var noteikt, cik efektīvi uzņēmums izmanto kopējo uzņēmumam piesaistīto kapitālu. Citiem vārdiem sakot – cik lielus ieņēmumus no saimnieciskās darbības uzņēmumam vidēji nodrošina viens kapitālā ieguldītais lats.…