Kas ir tuberkuloze ?
Tuberkuloze (TB) ir viena no vecākām, cilvēcei pazīstamām infekcijas slimībām. To pazina jau senajā Ēģiptē. Kopš seniem laikiem pasaule vairākkārt ir piedzīvojusi smagas tuberkulozes epidēmijas.
24. martā 1882. gadā vācu zinātnieks R. Kohs atklāja tuberkulozes izsaucēju - tuberkulozes nūjiņu. 1945. gadā Vaksmans ieviesa streptomicīnu tuberkulozes ārstēšanā. Vēlāk tika atklāti citi prettuberkulozes līdzekļi, kurus tuberkulozes ārstēšanā efektīvi izmanto arī šodien.
Šobrīd pasaule atrodas jaunas tuberkulozes epidēmijas briesmās. Pasaulē gada laikā ar tuberkulozi saslimst 8 miljoni, no ārstējamas slimības nomirst 3 miljoni cilvēku — vairāk nekā laikā, kad R. Kohs atklāja tuberkulozes izsaucēju, lai gan tajā laikā zāļu TB ārstēšanai nebija.
Tuberkuloze ir infekcijas slimība, ko izraisa tuberkulozes nūjiņa - Mycobacterium tuberculosis. Slimība visbiežāk skar plaušas - plaušu TB, bet tuberkulozes nūjiņa pa asins straumi un limfātisko sistēmu var izplatīties visā organismā un bojāt jebkuru orgānu vai sistēmu - mugurkaulu, gūžas kaulus, nieres, dzimumorgānus, galvas smadzenes u.c. - ārpusplaušu TB.
Kā tuberkuloze izplatās ?
Tuberkulozi nepārnēsā kukaiņi, ar to nevar inficēties ar asinīm, līdzīgi kā AIDS, vai lietojot ūdeni. Līdzīgi iesnām, tā izplatās pa gaisu ikdienas kontaktos ar slimo cilvēku, kurš izdala tuberkulozes nūjiņas. Slimību izplata tikai tie slimnieki, kuri ir slimi ar plaušu tuberkulozi. Šiem slimniekiem tuberkulozes nūjiņa izraisa iekaisumu plaušās. Slimībai progresējot, veidojas tuberkulozās strutas jeb kazeoze, kurā ir ļoti daudz slimības izraisītāju. Kazeozi slimnieks izklepo, veidojas dobums jeb kaverna plaušās. Ja slimību neārstē, baciļi dobumos ātri turpina vairoties un slimība progresē.…