IEVADS
Ar konfliktiem darba vadītāji un padotie saskaras ikdienā un tie ir kļuvuši par neatņemamu dzīves sastāvdaļu.
Konflikts (latīņu val. Conflictus – sadursme) ir divu pušu interešu sadursme, kurā vienas puses interešu īstenošana reāli (vai tikai šķietami) izslēdz otras puses interešu īstenošanu. (Reņģe V., 1999.,85.)
Kā pareizi vadīt, risināt konfliktus starp darba vadītājiem un padotaiem, lai nenotiktu neatrisinātu problēmu uzslāņošanās, kas pasliktina situāciju, kā savaldīt negatīvās emocijas, kas partnerus atsvešina vai pat izšķir? Tāpēc es izvēlējos par šo tematu rakstīt referātu, jo man tas šķiet ne tikai interesants, bet arī ļoti noderīgs un aktuāls, jo pats esmu ar tām saskāries un ne vienmēr konflikti ir risināti pareizā ceļā.
Konfliktiem ir ne tikai negatīva, bet arī pozītīva nozīme. Pozitīva nozīme slēpjas tajā apstāklī, ka konfliktējošās puses, satikušās sarežģītā savu interešu noregulēšanas situācijā, ir spiestas meklēt jaunas idejas, orģinālas pieejas, labāk izzina un izprot viena otru. Mierīga konflikta atrisināšana ir sociāla vērtība. ( Omārova S.,1998.. 89.)
Šajā referātā tiek apskatīti dažādu konfliktu starp vadītājiem un padotajiem vadīšanas, risināšanas metodes un izturēšanās tipui konfliktsituācijās.