IEVADS
Referāta tēma ir ļoti specifiska un sarežģīti izprotama. Pieejams neliels literatūras klāsts par šo tēmu. Lekcijās par šo tēmu iesākās ļoti daudz diskusiju. Daudziem studentiem tā arī īsti nebija skaidrs, kas tad ir valdījums, kā tas var būt aizsargāts, ja tas ir prettiesīgs, kā persona var iegūt valdījumu. Neatbildēti studentu prātos palika daudzi jautājumi.
Tēma, manuprāt, ja neskaidra, tad vienmēr aktuāla, lai par to rakstītu. Un arī dzīvē mēs katru dienu saskaramies ar valdījumu, un katrs pats droši vien esam kādreiz valdījuši pār kādu lietu.
Darba mērķis izprast, kas ir valdījums, lai varētu analizēt tālāk kā to iegūst, kā valdījumu zaudē, kad tas noskaidrots nepieciešams uzzināt, kur tiesībās un praksē saskaramies ar valdījumu un ko mums tas īsti dod.
Vispirms autors vēlas noskaidrot, kas ir valdījums, kā to iegūst, ja iegūst, tad kā to var zaudēt, kā dalās valdījums. Kad tas viss noskaidrots, kad autors vēlas noskaidrot, kāda ir valdījuma nozīme.
1.LIETAS
Valdījums tiek aprakstīts LR Civillikuma 3.daļā „Lietu tiesības”. Lai izprastu, kas ir valdījums vispirms jānoskaidro, kas ir lietas. Lietas ir ķermeniskas vai bezķermeniskas. Bezķermeniskas lietas ir dažādas personiskas, lietu un saistību tiesības, ciktāl tās ir mantas sastāvdaļas. Ķermeniskas lietas ir vai nu kustamas, vai nekustamas, raugoties pēc tā, vai tās var vai nevar pārvietot, ārēji nebojājot, no vienas vietas uz otru.1…