Valsts budžets ir valsts finanšu sistēmas sastāvdaļa, ar kuru starpniecību tiek īstenota valsts finanšu politika. Ja valdība sāk naudas līdzekļu izlietot vairāk nekā ir rīcībā, tad runā par budžeta deficītu, kas rada nopietnas problēmas ekonomikā.
Finansiālās atveseļošanās problēmas budžeta jomā, budžeta deficīts un valsts parāda pieaugums skar visu sabiedrību. Viss, kas mūsdienās notiek budžeta darbībā, ir cieši saistīts ar katra personīgo labklājību.
Budžeta fiskālais deficīts rada iespaidu uz procesiem tautsaimniecībā tagadnē un nākotnē. Problēmai ir gan teorētisks, gan praktisks aspekts. Fiskālajam budžetam ir tiešs sakars ar valsts parādu. Kā cēloņi un sekas saistās ar valsts parāda pieaugumu? Vai valdības svētais pienākums ir šo parādu samazināt?
Budžeta deficīts ir aktuālā problēma, jo tās skar visas valstis un apdraud tautu labklājību. Par budžeta deficītu runāja vakar, runā šodien un runās arī rīt.
Darba mērķis – analizēt budžeta deficītu un izpētīt tā problēmas.
Šā mērķa sasniegšanai tika izvirzīti šādi uzdevumi:
1.raksturot budžeta deficīta jēdzienu,
2.analizēt budžeta deficīta cēloņus,
3.izpētīt budžeta deficīta radītas sekas ekonomikā,
4.atrast budžeta deficīta novēršanas iespējas,
5.izvērtēt un salīdzināt budžeta deficītu Latvijā un ES valstīs.
Darba veikšanai tika izmantoti šādas pētīšanas metodes:
ekonomiskas analīzes metodes,
statistikas analīzes metodes.
Studiju darbā izstrādāšanā tika izmantoti makroekonomikas mācību līdzekļi, ziņojums par Latvijas tautsaimniecības attīstību, Latvijas statistikas gadagrāmata.…