Referāta tematu “Valsts civildienesta ierēdņa statuss un atbildība” es izvēlējos tāpēc, ka valsts civildienestam ir liela nozīme valsts pārvaldes sistēmā.
No valsts civildienesta ierēdņu darbības kvalitātes ir atkarīgas gan mūsu valsts, gan sabiedrības intereses. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai civildienestā strādātu labi izglītoti, kompetenti cilvēki ar kuru palīdzību valsts pārvalde varētu darboties stabili, efektīvi un atklāti sabiedrības interesēs. Tas arī ir viens no svarīgākajiem Valsts civildienesta mērķiem.
Saeima 2000.gada 7.septembrī pieņēma Valsts Civildienesta likumu, kas stājās spēkā 2001.gada 1.janvārī. Šis likums ir viens no nozīmīgākajiem publiskās pārvaldes sistēmu veidojošiem likumiem, kurš nosaka valsts civildienesta statusu, kā arī nosaka ka to nodibina ar administratīvo aktu. Ar Valsts civildienesta likuma spēkā stāšanos likuma normās tika ieviesti un nostiprināti civildienesta pamatprincipi – valdībai lojāla ierēdniecība, profesionāla ierēdniecība, politiski neitrāla ierēdniecība, lai nodrošinātu valsts pārvaldē tiesiskumu, efektivitāti, stabilitāti un atklātību.
1. VALSTS CIVILDIENESTA IZPRATNE
Valsts civildienests ir ierēdņu kopums, ar kuru palīdzību Ministru kabinets efektīvi var nodrošināt stabilu un efektīvu valsts pārvaldes darbību. Civildienests sastāv no ierēdņiem un Valsts Civildienesta pārvaldes. Valsts Civildienesta pārvalde īsteno valsts politiku valsts civildienestā.
Valsts civildienests iedalās vispārējā civildienestā un speciālajā civildienestā. Tiem ir kopīgi: pamatprincipi (nodrošināt stabilu, efektīvu, atklātu un paredzamu valsts pārvaldes darbību sabiedrības interesēs) un amatpersonu lojalitāte valdībai.…