Latvijas Republikas Valsts kontrole ir neatkarīga, koleģiāla augstākā revīzijas (audita) iestāde, būtiska finanšu sistēmas sastāvdaļa, kas darbojas sabiedrības interesēs, nodrošinot uzraudzību valsts un pašvaldības līdzekļu lietderīgai un efektīvai izmantošanai.
Valsts kontrole ir viena no sešām konstitucionālajām valsts varas iestādēm Latvijā.
Valsts kontroles misija ir sekmēt:
efektīvu un likumīgu sabiedrisko līdzekļu (nodokļu maksātāju naudas) izlietojumu;
finanšu pārvaldības attīstību un atbildību par izlietotajiem līdzekļiem;
godīgu un caurskatāmu lēmumu pieņemšanas procesu publiskajā sektorā.
Valsts kontrole ar savu rīcību:
sekmē finanšu kontroles sistēmas attīstību valstī;
sekmē likumu ievērošanu;
mazina kļūdu un pārkāpumu risku;
sekmē iekšējā audita attīstību un iekšējo revīzijas dienestu atbildības palielināšanos;
veicina likumu un citu normatīvo aktu pilnveidošanu, pamatojoties uz revīzijās izdarītajiem secinājumiem.
Vēsture
Pēc neatkarīgas Latvijas Republikas proklamēšanas 1918.gada 18.novembrī tika veidota jaunās republikas valdība, kurā vienu vietu paredzēja arī valsts kontrolierim. Līdz ar to var uzskatīt, ka pamats mūsdienu Valsts kontrolei likts 1918.gada 2.decembrī, veidojot augstāko Latvijas valsts izpildvaru – Pagaidu Valdību.1
Lai gan 1918.-1920.gadā jaunizveidotā Latvijas Republika pārdzīvoja dažādu politisku režīmu nomaiņu un valsts administratīvo institūciju izveide bija sarežģīta, Valsts kontrole tieši šai laikā ar dažādiem nosaukumiem un darbības pārtraukumiem sāka veidoties par patstāvīgu finanšu kontroles institūciju. Līdzīgi citām valsts iestādēm tā sākotnēji tika veidota pēc Krievijas parauga. Pēc lielinieku nostiprināšanās lielākajā Latvijas teritorijas daļā 1919.gadā tika izveidota padomju tipa kontroles institūcija - Valsts revīzijas un kontroles komisariāts, kurš pastāvēja līdz 1920.gada vidum.…