Ja tiesību normas profesionālo darbību līdz vissīkākajām detaļām reglamentē policistu profesionālo darbību, tad ētikas normas ļauj policistiem veidot vienotu izpratni par katru no šīm normām, īpaši, ja tiek doti izskaidrojumi un vadlīnijas ētikas normu piemērošanā.
Policistu ētikas kodeksā iestrādātās prasības ir augstākas nekā citu profesiju ētikas kodeksos, pasvītrojot policistiem piešķirto lielo varu savu amata pienākumu ietvaros, kā arī ar mērķi, lai nostiprinātu sabiedrības uzticību sistēmai. Policistu darbības realizēšanu dara problemātisku lielā policijas noslogotība, kurai daļējs risinājums ir rasts veicot reformu. Lai policists varētu realizēt visus ar likumu nostiprinātos principus, viņa darba apjomam būtu jābūt adekvātam.
Ja sabiedrība vērtē pēc saviem uzskatiem policijas darbību kritiski, tad tam par pamatu nereti ir ilgstoša lietu izskatīšana. Tomēr izskatot lietas ir saistoši normatīvos aktos nostiprinātās procesuālās darbības, pat, ja kāds tās izmanto ne patiesiem mērķiem. Tā kā policista amats uzliek īpašus ētikas standartus, tad sabiedrība, t.sk. prese katru gadījumu, kurā iesaistīts policists īpaši publiski uzsver. Kopumā var secināt, ka policisti apzinās savu īpašo statusu un nozīmi tiesiskā valstī, un atsevišķi gadījumi vai nepierādīti, vietām pausti uzskati nav pamats apšaubīt policijas darbu Latvijā.
…