Jebkurā pasaules valstī pastāv noteikts politiskais režīms, kas raksturo sabiedrības politisko sistēmu varas veidošanās, pastāvēšanas un varas realizācijas aspektā. Politiskais režīms nosaka, ar kāda veida un ar kādām metodēm, paņēmieniem tiek veidota un realizēta konkrētas valsts politiskā vara.
Totalitārisms ir spēcīgi ideoloģizēts politiskais režīms, kur valsts savai kontrolei, izmantojot tādas vardarbīgas metodes kā represijas un teroru, pakļauj visas dzīves sfēras, ierobežo cilvēka tiesības, brīvību, viņa rīcību un domu, viedokļu izteikšanu, lai nodrošinātu sabiedrības bezierunu pakļaušanos valsts varai. Pilsoņi netiek iesaistīti valsts pārvaldes jautājumu lemšanā, tie ir pilnīgi atsvešināti no politiskās dzīves.
Totalitārs režīms visvieglāk var veidoties tajās valstīs, kur pastāv bezdarbs vai liels iedzīvotāju skaita pieaugums, jo tieši šajās valstīs arī cilvēka dzīvība un vērtība mazinās, un to var iznīcināt. Piemēram, „Padomju Savienības laikā tika izmantots mākslīgi radīts bads un deportācijas.”¹ (Ārente Hanna. Totalitārisma izcelsme. – R.: Elpa, 2000, 392. lpp.)
Totalitārisms nepieļauj demokrātisku varu un tās pārmantošanu.…