Nekustāmo īpašumu tirgus Latvijas Republikā pēdējo gadu gaitā ir strauji aktualizējies. Par ko arī liecina Latvijas Republikas centrālās statistikas pārvaldes dati par iepriekšējiem gadu periodiem! Kā rezultātā var teikt, ka gandrīz katra fiziska vai juridiska persona Latvijas Republikā, kura ir ieguvusi savā īpašumā kādu nekustāmo īpašumu ir nācies saskarties ar šī īpašuma apsaimniekošanu, pārvaldīšanu un rindu citu jautājumu risināšanu.
Pēdējo gadu gaitā var vērot normatīvo aktu bāzes sakārtošanu, inflācijas līmeņa celšanos un pirktspējas celšanos. Jo fiziskajām un juridiskajām personām, kuras vēlas ieguldīt savus finansiālos līdzekļus nekustamajos īpašumos, to apsaimniekošanā un attīstībā ir jābūt pārliecinātiem, ka uz neizdevīgu vai nesakārtotu normatīvo aktu bāzes viņi nezaudēs savus ieguldījumus.
Var teikt, ka jau ir pagājuši deviņi gadi no brīža, kad 1995. gadā sāka norisināties Valsts un pašvaldību dzīvojamā fonda privatizācijas process saskaņa ar likumu „Par valsts uz pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju”. Tā domu var izteikt ar to, ka nododot visus nekustāmos īpašumus fiziskām un juridiskām personām lielā mērā paplašina privātīpašuma sistēmu, jo PSRS laikā privātīpašums pastāvēja ļoti mazā procentuālā apmērā. Pamatā īpašumi piederēja valstij, kolhoziem, paju sabiedrībām u.c. Privatizācijas procesa rezultātā lielākā daļa dzīvojamo fondu nonāca gan juridisko personu īpašumā, gan fizisko personu īpašumā. Neskatoties uz lielo procentuālo skaitli īpašumu privatizācijā vēl šodien ir īpašumi, kas nav privatizēti un atrodas Valsts un pašvaldību pārvaldījumā un apsaimniekošanā. 1. tabulā ir iespējams apskatīt statistiskos datus uz 2005. gada…