Ievads
Pasaulē eksistē vairāk nekā 200 valstīs, kuras var būt grupēti atkarībā no ekonomiskā, politiskā attīstības līmeņa, kā ari ideoloģiskā un reliģiozā virziena, un no tā ar kādiem līdzekļiem tiek veikta starptautiskā politika.
Valsts valdīšanas forma raksturo valsts varas organizāciju, valsts augstākās varas, sevišķi centrālo institūcijas sistēmas organizāciju, kā arī tās izveides kārtību, attiecības starp valsts institūcijām, kā arī ar sabiedrību. Tā, piem. Nepālā visa vara pieder karalim; Lielbritānija karalienes vara ir tikai formāla, bet faktiskā vara pieder parlamentam; ASV – Republika ar stipru prezidenta varu; Latvijā pastāv parlamenta vara.
Parasti izdala divas galvenās valdīšanas formas: monarhiju un republiku.
Šo tēmu es izvēlējos, jo valdīšanas forma ir kā pamats tiesiskās regulēšanās organizācijai tā nav vienkārša abstrakta teorijas zinātnes kategorija, bet atslēga, ar kuras palīdzību var izprast valsts valdīšanas institūcijas sistēmas jēgu kādā konkrēta valstī.
1. Valsts valdīšanas formas izpratne.
Valdīšanas forma – augstākās varas organizācija valstī, kuru raksturo attiecīgi tiesību avoti un valsts institūciju sadarbības principi starp institūcijām un sabiedrību.
Valsts valdīšanas forma dod iespēju izprast:
• Valsts institūciju izveides kārtību un tās struktūru;
• Kā veidojas attiecības starp augstākām institūcijām un citām valsts institūcijām;
• Kā veidojas attiecības starp valsti un tās iedzīvotajiem;
• Kādā mērā valsts augstākās varas institūciju organizācija nodrošina cilvēka tiesības un brīvību.
…