Jau agrāk ir bijusi kaut kāda vara pār indivīdiem. Varai ir ļoti daudzas formas. Tā ir pastāvējusi vienmēr, tikai mēs varbūt par to ikdienā tik ļoti nedomājam. Man liekas ļoti interesanti kā par varu raksta Mišels Fuko, tāpēc es izvēlējos rakstīt par šo autoru. Man tas liekas saprotami un interesanti. Viņa skaidrojumi par varu un tās saistību ar seksualitāti arī ir ļoti interesanti. Man šīs autors likās vissaprotamākais un daļēji tāpēc es arī izvēlējos par viņu rakstīt.
Mans darba mērķis ir aprakstīt Mišela Fuko varas avotu un formu skaidrojumu, viņa galvenos skaidrojumus par to, kas ir vara, kā arī galvenos jēdzienus, ko viņš ir lietojis saistībā ar varu.
Vispirms referātā izklāstīšu M. Fuko varas jēdziena skaidrojumu, tad nosaukšu viņa galvenos varas avotus un formas.
M. Fuko varas jēdziena skaidrojums
Ar vārdu “vara” Fuko negrib teikt “Vara” kā institūciju un mehānismu kopums, kas garantē pilsoņu pakļaušanu konkrētajā valstī. Ar “varu” viņš nedomāja arī tādu pakļaušanas veidu, kam pretēji varmācībai būtu noteikuma forma. Ar to viņš nedomāja arī vispārēju valdīšanas sistēmu, kuru viens elements vai grupa īsteno pār kādu citu un kuras ietekme caur veselu virkni pakāpenisku atzarojumu cauraustu visu sabiedrības ķermeni. Analīzei varas terminos nevajadzētu postulēt kā sākotnēju dotu Valsts suverenitāti, likuma formu vai visaptverošu kādas kundzības viengabalainību; tās drīzāk ir tikai galīgās formas. Ar varu, pēc Fuko domām, ir jāsaprot pirmām kārtām to spēka attiecību daudzējādība, kas ir imanentas jomai, kurās tās īstenojas, un kas ir varas organizācijas veidotājelementi; spēle, kas nebeidzamu cīņu un sadursmju veidā tās pārveido, pastiprina, apvērš; atbalsts, ko šīs spēka attiecības rod cita citā, tādējādi veidodamas ķēdi vai sistēmu, vai gluži pretēji – neatbilstības, pretrunas, kas tās izolē citu no citas; stratēģijas, kurās tās gūst savu ietekmi un kuru vispārīgās aprises vai institucionālā kristalizācija iegūst apveidus valsts mehānismos, likuma formulēšanā, sociālajā virskundzībā. …