Ievads.
Jebkurā tiesiskā valstī vara pieder tautai. Latvijā pilsoņiem ir visas tiesības ievēlēt Saeimu tādā sastāvā, kas būs efektīvāka par iepriekšējo, strādās tikai iedzīvotāju labā neskatoties uz saviem principiem un vēlmēm. Varbūt viss nav tik ideāli, bet ar laiku Latvijas stāvoklis uzlabosies, un iedzīvotāji neskries prom no Latvijas, bet tieši otrādi, brauks uz Latviju strādāt.
Latvija tiek uzskatīta par tiesisku valsti un principā tā tas ir, jo valsts vara institūcijas nodrošina tautu ar visu nepieciešamo, iedzīvotajiem ir tiesības brīvi rīkoties, domāt, runāt, strādāt darbu, kas padodas un patīk( ja tie nav pretrunā likumam). Principā ir atļauts viss, kas nav aizliegts ar likumu. Tiesiskai valstij ir jāatbilst sekojošiem principiem burtiskā izpratnē, nevis kā vērtspapīrs pasaules arēnā:
• Tiesības uz cilvēka brīvību;
• Vienlīdzība likuma priekša visiem cilvēkiem;
• Varas dalīšanas princips;
• Konfliktu risināšana caur godīgu tiesu.
Sabiedrības problēma ir tiesību nezināšana. Ir pieejami visi nepieciešamie avoti, un mācīt likumus ar varu, valsts valdība netaisās, jo tai savā ziņā tas ari nav izdevīgi. Jo īstenībā, lai cik muļķīgi tas neizklausītos, jo vairāk neizglītotu cilvēku, jo vieglāk regulēt attiecības sabiedrībā.
Savā darbā es mēģināšu aprakstīt, balstoties uz dažādiem avotiem, tiesiskas valsts varas institūcijas. To veidus, izveidošanos, uzdevumus un sastāvu. Jo valsts, šī mūs tik daudzveidīgi aptverošā, prasošā un sargājošā cilvēku kopdzīves sistēma, arvien ir izraisījusi pārdomas un uzdevusi jautājumus.
…