Pilsētas tiesības kopš 1378.gada (skat. Ventspils ģerboni – piel.1.).
Domājams, ka Ventas upes nosaukums Uindau minēts t.s. Šenhemas (Sjonhemas, Gotlandē) rūnu akmens ierakstā (ap 1100.g.). Arheoloģiskos pētījumos fiksēta baltu cilšu izplatības robeža 2.gs. pr. Kristus. Ordeņa pils Ventspilī pirmo reizi minēta kādā 1290.gada dokumentā.
Ventspils atrodas Latvijas ziemeļrietumos pie Ventas ietekas Baltijas jūrā, 189 km no galvaspilsētas Rīgas. Neskatoties uz to, ka Ventspils īpašais ģeogrāfiskais stāvoklis un neaizsalstošā osta (skat. piel. 2.), par svarīgāko pilsētas ekonomiskā viedo tranzīta jomu, šobrīd mērķtiecīgi tiek attīstīta arī tūrisma nozare. Pēc pēdējo gadu ieguldījumiem pilsētas labiekārtošanā un dažādu atpūtas objektu izveidošanā, Ventspils ir kļuvusi par vienu no populārākajām tūrisma vietām Latvijā.
Pilsēta ir ievērojama arī ar saviem sakoptajiem parkiem, bruģētajiem laukumiem, Ostas ielas un Dienvidu mola promenādēm. Katru gadu Ventspils tiek izrotāta ar jauniem mākslas objektiem.
Ievērojamākais arhitektūras piemineklis Ventspilī ir pils (skat. piel. 3.), kas atrodas vecpilsētas stūrī. Vecpilsēta ir pilsētbūvniecības piemineklis, tajā atrodas vairāki valsts nozīmes arhitektūras un mākslas pieminekļi un citas interesantas ēkas. Jāņa ielā 19 bij. viesnīca Royal (19.gs.2.puse). Iepretī Nabagu ielā bij. vācu draudzes nespējnieku nams (celts 1783.g.). Pils ielā 40 H.Vulfsona īres un veikalu nams (1905.g., inženieris R.Frišs). Mūzikas koledža Pils ielā 38 (ēka celta 19.-20.gs.). Pils ielā 23 pirmais četrstāvu īres nams Ventspilī (1899.g., arhit. E.H.Dītrihs). Lielajā ielā 17 koka noliktavas ēka (18.gs.), blakus O.Feldberga skulptūru dārzs. Skolas ielā 3 1834.gadā atvērta apriņķa skola (ēka celta 1763.g.). Iepretī Skolas ielā 2 bij. svaru ēka (19.gs.sāk.). Tirgus ielā 7 18.gs. arhitektūras piemineklis, te 20.gados darbojies Raiņa klubs. Tirgus ielā 11 18.gs. apbūves komplekss.
…