Ievads.
Ieguldot savu naudu vērtspapīros, ikviena ieguldītāja, brokera, spekulanta mērķis ir nopelnīt. Un pēc iespējas vairāk. Tomēr ne vienmēr tas izdodas, un daudzi ir arī zaudētāji. Protams, var paļauties uz intuīciju un emocijām, lai izvēlētos – kādos vērtspapīros ieguldīt, bet kādus labāk nepirkt, taču tā tikai retajam var izdoties ieguldīt veiksmīgi. Tādēļ nopietniem ieguldītājiem ieteicams veikt konkrēto vērtspapīru tirgus informācijas analīzi.
Sakarā ar pāreju uz tirgus ekonomiku rodas jauni ekonomiski jēdzieni un kategorijas. Viena no tām ir vērtspapīru tirgus kā finansu tirgus daļa, otra šī tirgus daļas ir banku aizņēmumu tirgus, kas ir banku īstermiņa un ilgtermiņa aizņēmumi. Vērtspapīru tirgus visciešākajā veidā papildina un ir saistīts ar banku kredītu sistēmu.
Vērtspapīru tirgus veidojas no pieprasījuma un piedāvājumu un galvenais ko šajā tirgū pērk un pārdod, kā jau izsaka pats nosaukums, ir vērtspapīri, kas ir interesanta prece sakarā ar to, ka tas vienlaicīgi ir īpašuma tituls, parādzīme, tiesības uz ienākumu saņemšanu. Vērtspapīrs ir prece, kuras pašizmaksa ir niecīga salīdzinot ar to par kādu cenu to var pārdot.
Pasaules ekonomikā vērtspapīrs kā jēdziens ir sen pazīstams un veido lielu un nozīmīgu finansu tirgus daļu, kas nu jau ir kļuvusi par neatsveramu tā sastāvdaļu. Latvijā joprojām vērtspapīru tirgus ir attīstības stadijā un galvenie tā dalībnieki ir lielie uzņēmumi, banku struktūras un valdība. Pavisam nenozīmīgu tirgus daļu veido fizisku personu privātais kapitāls.
Darba mērķis ir izpētīt vērtspapīru tirgus struktūru, tā darbības pamatprincipus, vērtspapīru veidus un tā dalībniekus.
…