Arhitektūra un tēlotāja māksla
Barbaru tautas, iznīcinot antīko kultūru, tās vietā ienesa daudzas pirmatnējās pasaules uztveres formas. Rietumeiropas māksla 5. – 8.gs. bija visai savdabīga. Notika it kā atgriešanās bronzas laikmetā, un vietējās tradīcijas sajaucās ar dažādu tautu mākslas pieredzi. Nozīmīgas ietekmes ienāca arī no Sīrijas, Ēģiptes u.c. Austrumu tautām.
Šajā laikā galvenā uzmanība tika veltīta ornamentam, kas iegūla viduslaiku mākslas pamatā. Pārsteidz tālaika dekoratīvi ornamentālo formu bagātība, izstrādājumu augstais tehniskais un mākslinieciskais līmenis. Tika darinātas skaistas saktas. Daudzas rotāja krāsaina stikla inkrustācijas un dārgakmeņi. Barbari pievērsās zvēru stilam – zvēru formu izmantojumam izstrādājumu rotāšanai. Veidojās t.s. abstraktais zvēru stils – stilizētas dzīvnieku galvas, ķepas un ķermeņi, kas veidoja ornamentālas formas. Zvēru stila attīstības sākumā (6.gs) dzīvnieku galvas vai ķepas brīvi izvietoja pa visa priekšmeta virsmu. Vēlāk (8.gs.) dzīvnieku ķermeņus deformēja, pielīdzinot čūskām, sapinot sarežģītos dinamiskos ornamentālos veidojumos. Skandināvijā apmēram ap 9. un 10. gadsimtu darināja pavisam sarežģītas kompozīcijas – dekoratīvo plakni noklāja savītu dzīvnieku ķermeni. Ķermeņu forma it kā izzuda, bet to savijumi veidoja bezgalīga un neatrisināma labirinta iespaidu. Saskarsmē ar ķeltu kultūru abstraktais zvēru stils sajaucās ar ķeltiem raksturīgo ornamentu (zivju pūsli, liru utt.). Vislabāk tas aplūkojams Īrijas tālaika mākslas priekšmetos. Vēlāk tas daļēji pārgāja arī uz grāmatu ilustrācijām.
Festivāls viduslaiku stilā
Ievads
Es vēlos rīkot festivālu viduslaiku stilā, jo, manuprāt, šis stils sevī ietver romantisku pievilcību, lai gan daudzi uzskata, ka tas ir pagrimuma un drūmuma periods. Viduslaiki mani apbur ar savu arhitektūru un pievilina ar savu senatnīgumu.
Festivāla mērķis ir radīt viduslaiku apdzīvotai vietai raksturīgu vidi un gaisotni, ļaujot katram apmeklētājam sajust to, ka viņš ir nonācis vairāk nekā 700 gadu attālā pagātnē un nokļuvis senos svētkos. Tajos varēs sastapt visus viduslaiku sabiedrības slāņus: zemniekus, amatniekus, tirgotājus, militāro ordeņu brāļus, algotņus, aktierus, mūkus, un dižciltīgos bruņiniekus ar dāmām. Apmeklētājiem būs iespēja vērot viduslaiku sadzīvi, amatus un bruņinieku turnīrus, baudīt viduslaiku mūziku, izmēģināt senus deju soļus, nogaršot plāceņus un pārbaudīt savu veiklību lokšaušanā, šķēpmešanā un dažādās viduslaiku spēlēs. Īpaši būs padomāts arī par vismazākajiem festivāla apmeklētājiem. Savukārt senajā tirgus laukumā katrs varēs savos pirkstos sajust arī laikam atbilstošu naudu – kaltas viduslaiku monētas. Mērķis ir nodrošināt iespējami augstu autentiskumu un kvalitatīvu vēstures rekonstruēšanu, tādēļ visas tā norises tiek veidotas, balstoties uz augstiem kvalitātes kritērijiem, līdztekus cenšoties radīt vienotu svētku izjūtu festivāla dalībniekiem un viesiem.
Festivāls notiks Cēsu pilī, pils parkā un tā apkaimē. Es izvēlējos tieši šo vietu, jo, manuprāt, tieši Cēsu pils spēj radīt to gaisotni – senatnīgumu un romantiku - kāda ir nepieciešama viduslaiku festivāla rīkošanai.
…