Visna – maedi
Visna-maedi – termins, ko lieto lai apzīmētu divus simptomu kompleksus, kas saistīti attiecīgi ar centrālās nervu sistēmas (CNS) un plaušu patoloģiju. Terminam ir islandiešu izcelsme, visna tulkojams kā “nogurdinājums”, “novājēšana”, maedi – kā “aizelpa”.
Maedi – lēni progresējoša virusāla intersticiāla aitu pneimonija; visna – bezdrudža virusāla lēna aitu slimība; raksturojas ar meningīta un encefalomielīta attīstību, novēro ataksiju un paralīzi.
Visna un maedi pirmoreiz aprakstīti Islandē kā pilnīgi pastāvīgas slimības. Tomēr izmēģinājumos ar dzīvniekiem bija pierādīts, ka vieni un tie paši celmi (štammi) var izraisīt patoloģiju, raksturīgu gan visnai, gan maedi. Tā pēc intracerebrālas vai intrapulmonālas maedi vīrusa celmu inokulācijas novēroja tipisku visnas klīniku. Un no otras puses, paralēli visnas klīnikas attīstībai, bojājumi, kas tipiski maedi, attīstījās pēc intracerebrālas visna vīrusa ievadīšanas. Aptuveni 25% gadījumu aitām ar maedi klīniku, vīrusu atrod asinsvadu pinuma šūnās bez CNS bojājumu simptomiem.
Turpmāk pie salīdzinošās etioloģisko aģentu izpētes, izmantojot seroloģiskās, molekulāras hibridizācijas un morfoloģiskās metodes, bija noteikts, ka visna un maedi ir vienas un tās pašas vīrusu slimības divas formas, kas atšķiras klīniski un patologiski.
Simptomu komplekss, zināms Islandē kā visna-maedi, citās valstīs aprakstīts ar dažādiem nosaukumiem: Graaf Reinet – Dienvidāfrikā; progresējoša Montana pneimonija vai progresējoša aitu pneimonija – ASV; Zwoegerziektc – Holandē; La Bouhite – Francijā. Klīniskie, histopatoloģiskie un virusālie pētījumi atklāja, ka šīs slimības izraisa viens un tas pats vīruss. Pēdējos gados gandrīz visur šo simptomu kompleksu izraisītājs ir ieguvis nosaukumu visna-maedi, kas ir taisnīgi, jo atspoguļo islandiešu zinātnieku nopelnus, kuri pirmie noskaidroja slimības etioloģiju.
…