Logs šķir un vieno. Logs ir ārējās sienas daļa. Gaisma caur logu ieplūst iekšējā telpā un to apgaismo, bet tas, kurš atrodas iekšējā telpā, pa logu var redzēt apkārtējo pasauli. Tā iekšējā telpā parādās apkārtējās pasaules tēls.
Es izvēlējos rakstīt par vitrāžu, lai uzzinātu, ko vairāk par vitrāžu Latvijā. Tematu izvēlējos nejauši, ejot garām baznīcai, kuras logus rotāja dekors burvīgās krāsās. Ši baznīca atrodas Aizkraukles rajonā, Neretas pagastā. Ļoti bieži braukāju uz to vietu, bet nekad agrāk nebiju ievērojusi šo skaisto logu vitrāžu. Sākumā likās, ka par šo mākslas virzienu neatradīšu nekādus materiālus, jo šķita, ka vitrāža nav diži populāra, taču atradu informāciju ne tikai internetā, bet arī grāmatās, tas mani iepriecināja. Manuprāt, svarīgi ir uzzināt, ko vairāk tieši par latviešu vitrāžas mākslu, tādēļ sameklēju vajadzīgo informāciju un izmantoju to savā darbā. Ļoti interesanti man, un cerams, ka arī pārējiem cilvēkiem, kas lasīs šo darbu!
Vitrāža ir viens no interesantākajiem monumentāli dekoratīvās mākslas veidiem. Uztverdama gaismu un to atstarodama jaunā kvalitātē, vitrāža rotā telpu, dara to svinīgāku, krāšņāku. Tāpēc no seniem laikiem līdz pat mūsu dienām šī mākslas nozare ir saistījusi arhitektu un mākslinieku uzmanību. Vitrāžas katrs krāsainais stikliņš dod daļiņu no kopējā skaistā skata un tie melnie līniju tīkli ir vajadzīgi, lai tos krāsainos stikliņus mākslinieciski skaisti savienotu kopā. Vitrāža ir kā glezna, turklāt dažādos apgaismojumos tajā mainās krāsu spēle, līdz ar to arī noskaņa telpā. …