SECINĀJUMI
Lai varētu prasīt zaudējuma atlīdzību, ir nepieciešami vairāki priekšnoteikumi. Pastāv trīs zaudējumu atlīdzības priekšnoteikumi: personas prettiesiska rīcība, zaudējumu esamība, cēloņsakarība starp prettiesisko rīcību un zaudējumiem.
Zaudējumu atlīdzināšana (kompensēšana) ir galvenais civiltiesiskais līdzeklis tiesisku aizskārumu seku novēršanai un tāda mantiskā stāvokļa atjaunošanai vai nodrošināšanai, kāds tas bija pirms notika tiesībpārkāpums.
Civillikums paredz ne tikai gadījumus, kad zaudējumi ir jau nodarīti, bet arī gadījumus, kad tie ir gaidāmi tikai nākotnē.
Zaudējums ir katrs mantiski novērtējams pametums – jebkāds mantas samazinājums, zudums vai bojājums, kā arī peļņas atrāvums, papildus izdevumi un citas mantiski novērtējamas tiesību aizskāruma sekas, tāpat pie zaudējumiem ir pieskaitāms pametums, kas radies sakarā ar fiziskai personai nodarītiem miesas bojājumiem vai apgādnieka nonāvēšanu.
Zaudējuma atlīdzināšana (kompensēšana) var būt ne tikai naudas izteiksmē, bet arī jebkāda cita cietušā apmierinājuma atgriešana, piemēram, nepatiesu ziņu atsaukšana.
Civillikums paredz katram pienākumu atlīdzināt zaudējumus, kurus viņš ar savu darbību vai bezdarbību ir nodarījis neatkarīgi no tā, vai tiesību pārkāpumā iesaistīto personu starpā ir bijis noslēgts līgums vai cits tiesisks darījums.
…