-
Zelta standarts
Savukārt tas, ka zelta standarts palīdz aizsargāties pret inflāciju, taču neļauj īstenot elastīgu monetāro politiku, kura, pēc ekonomistu uzskatiem, ir svarīga cīņā pret ekonomikas satricinājumiem, ir iemesls tam, ka ir nepieciešams uzlabots zelta standarta variants.
Tomēr, ņemot vērā pasaules finanšu-ekonomikas sistēmas attīstības loģiku, atgriešanās pie zelta vai citas „dabiskas” naudas nav iespējama. Jaunajā sistēmā pasaulei ir nepieciešami mehānismi, kuri ierobežo spekulācijas valūtu tirgū, ar mērķi pietuvināt valūtu kursus to fundamentālām attiecībām. Tāpat vajadzīga jauna „vispasaules” emisijas nauda ar stingru starptautisku kontroli pār to. Tomēr, ņemot vērā plosošās pretrunas valūtu pasaulē, pārskatāmā nākotnē sagaidīt tādu sistēmu un valūtu nav iespējams.
Secinājumi
• Vēsturē ir novērojami vairākkārtīgi atgadījumi, kad sabiedrība ir pārtraukusi uzticēties valūtai, rezultātā tā atgriežas pie īstās naudas - zelta un sudraba.
• Kopš zelta standarta sabrukuma Pirmā pasaules kara laikā, ir novērojami vairāki mēģinājumi atgriezties pie šī standarta.
• Arī mūsdienās dažas valstis apsver atgriešanos pie zelta standarta, jo pastāv zināmas bažas par ASV dolāra stabilitāti un vērtību.
• Lai gan šai valūtas sistēmai ir daudz pozitīva, tai ir arī būtiskas negatīvas iezīmes, piemēram, tas, ka zelta rezerves nav pietiekamas.
• Kopumā var secināt, pat ja izdosies ieviest atkal zelta standarta sistēmu (kas no vienas puses ir tīri reāli, jo zelta loma nav pārlieku mainījusies), tā spēs efektīvi funkcionēt tikai tad, ja tā būs pielāgota attiecīgajām ekonomiskajām prasībām.
…
Arī mūsdienās tiek izmantoti tādi maiņas līdzekļi, kā zelts un sudrabs. Gan vietējā līmeņa maiņas darījumos, gan starptautiskajos. Zelts ir dominējošais maiņas līdzeklis, jo tā retums padara to pārāku par citiem maiņas darījuma priekšmetiem. Kā arī tas kopš Pirmā pasaules kara faktiski kalpojis kā vienīgais starptautiskais maiņas standarts. Tomēr jāņem vērā, ka zelts mūsdienās ir saglabājis savu maiņas funkciju, bet ne maksāšanas līdzekļa statusu. Jo, ja par visām precēm un pakalpojumiem būtu jānorēķinās ar zeltu, tad sarežģījumi rastos, kad būtu jāveic apjomīgi maksājumi, un, tā tiktu, ierobežots specializāciju sadalījums sabiedrībā. Tēmas aktualitāti ietekmē tas, ka ik pa laikam paceļas runas par to, ka vajadzētu atgriezties pie „vecā, labā” zelta seguma. Jo ar vien vairāk zūd uzticība galvenajai starptautiskajai valūtai- dolāram, kā arī cilvēku prātos ir iesakņojusies apziņa, ka papīra nauda ir tikai papīrs, kuram ir tikai simboliska vērtība. Darbs sastāv no tā, ka sākotnēji tiek pastāstīts, kas tad īsti ir zelta standarts. Tad, kā tas izpaužas vispārīgi teorijas līmenī, gan kā notika tā pastāvēšana Latvijā. Tad tiek sniegts ieskats par to, kā notika zelta standarta sabrukums, gan arī tas, kādu lomu spēlē zelts pagātnē un mūsdienās. Rezultātā tiek apskatīts vai ir reāli atkal ieviest zelta standartu, kā jaunu valūtas sistēmu.
- Nauda
- Zelta loma starptautiskajās valūtas attiecībās, tās evolūcija
- Zelta standarts
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Starptautiskās valūtas attiecības
Реферат для университета17
-
Valūtas tirgus problēmas Latvijā
Реферат для университета37
-
Vadīšanas īpatnības atšķirīgās kultūrās
Реферат для университета8
Оцененный! -
Starptautiskā valūtas sistēma. Valūta, tās veidi, tirgus, kurss
Реферат для университета28
Оцененный! -
Mārketinga komunikāciju plāns trīs mēnešu laika periodam A/S „Hansabanka” Zelta kredītkartei
Реферат для университета46