Lauksaimniecība mūsdienās pārcieš grūtus laikus, jo nav īstas skaidrības ko audzēt. Vēl sarežģītāka situācija ir ar ilggadīgajiem stādījumiem, pie kuriem pieder arī zemeņu stādījumi, par kuru nākotni nav īstas skaidrības.
Darba tēma ir „Zemeņu audzēšana un rentabilitāte Latvijā”, šo tēmu izvēlējos, tāpēc, ka zemenes ir vienas no agrākajām un garšīgākajām ogām un Latvijā ar katru gadu tiek audzētas arvien vairāk.
Darba apjoms ir 20 lapas, tais skaitā 5 tabulas un 5 attēli, visas tabulas un attēli ir sastādīti patstāvīgi, darba nobeigumā ir doti secinājumi.
Darba izstrādei tika izmantota gan mācību literatūra, gan statistikas datu krājumi, gan interneta mājas lapas.
Darbs sastāv no trīs daļām:
1.ir īsumā raksturotas zemeņu stādīšanas īpatnības un aprakstītas Latvijā visvairāk izmantojamās zemeņu šķirnes;
2.ir analizēti augļu koku, ogulāju un zemeņu stādījumu, kopražu un ražību dinamika, laika periodā no 2000. līdz 2003. gadam;
3.veikti aprēķini par bruto segumu zemeņu stādījumiem laika periodā no 2000. līdz 2003. gadam, tai skaitā atsevišķi tiek izskatītas mainīgās izmaksas, zemeņu iepirkumu cenas, kopējie ieņēmumi no viena zemeņu hektāra.
Zemeņu audzēšana ir darbietilpīgs process, pie tam peļņa pirmajā gadā, kad ir vislielākie izdevumi netiek gūta, līdz ar to šo stādījumu ierīkošanai ir nepieciešams valsts atbalsts – subsīdijas, jo reti kurš lauksaimnieks var atļauties ieguldīt Ls 3000 zinot, ka šie līdzekļi tiks atgūti tikai pēc 3 gadiem.…