Secinājumi
1. Jēdziens “zīlēšana” vienādojams ar jēdzienu “pareģot”, jo jēdziens zīlēt tiek skaidrots šādi- pareģot pēc kādām pazīmēm.
2. Astroloģija- (gr. astrologia; astro + logos- zvaigzne + mācība) saprot kā ezotērisku mācību, kurā uzskata, ka debess ķermeņu kustība un citas kosmiskas parādības ietekmē dažādu objektu un subjektu dzīvi un attīstību uz Zemes.
3. Astronomija (gr. astronomia, astron + nomos- zvaigzne + likums)- definē tā: zinētne par Visumu, tajā sastopamo debess ķermeņu stāvokli, kustību, uzbūvi un attīstību. Astroloģija mūsdienas atšķiras no astrnomijas ar to,ka tā cenšas izskaidrot debess ķermeņu ietekmi uz cilvēku dzīvi. Senajā Divupē astroloģijā līdzās pastāvēja gan astroloģijas, gan astronomijas elementi.
4. Zīlēšana ir saziņas veids ar pārdabiskiem spēkiem, kas ietekmē gan indivīdu, gan cilvēku grupu. Pareģojumi izriet no tā, ka šis spēks ir ieinteresēts un avr un grib brīdināt indivīdu vai cilvēku grupu par saviem nolūkiem.
5. Senajā Divupē pastāvēja divu veidu pareģošanas metode- operatīvā un maģiskā metode. Operatīvajai metodei atbilst nūjiņas mešana, eļļas novērošana uz ūdens (lekanomantija) un dūmu novērošana no pīpes (libanomantija). Izmantojot maģisko metodi- dievība izsauc izmaiņas dabas parādībās vai iedarbojas uz dzīvnieku un pat cilvēku uzvedību, ārējām un iekšējām īpatnībām.
6. Tātad astroloģija balstījās cilvēku ticībā tam, ka debesīs notiekošie procesi atspoguļojas uz zemes un var ietekmēt gan indivīda, gan cilvēku grupas dzīvi.
7. No pazīmju astroloģijas attīstījās primitīvā zodiakālā astroloģija, kas balstījās 12 gadu ciklā. Savu kārt no primitīvās zodiakālās astroloģijas attīstījās zodiakālā astroloģija, kas bija matemātiska abstrakcija.
…