Lai noskaidrotu, kādus zvaigznājus un zvaigznes un pēc kādām pazīmēm respondenti atpazīst , tika izmantotas pētniecības metodes – aptauja un novērošana.
Aptauja ir informācijas ievākšanas metode, kurā informācija tiek iegūta, uzdodot cilvēkiem jautājumus. Iegūtā informācija parasti ir pārveidojama skaitliski un piemērota statistiskai analīzei. Ar aptaujas palīdzību var iegūt informāciju, kas atspoguļo realitāti tādā veidā, kādā tā atspoguļojas respondentu apziņā. Aptaujās var iegūt informāciju par cilvēka attieksmi pret kādu parādību vai notikumiem, par domām, uzvedības motīviem, īpašībām un vērtību orientāciju.(1)
Novērošana ir plānveidīga, vairāk vai mazāk ilgstoša uztvere, kas ļauj izsekot kādas parādības norisi vai izmaiņas, kas notiek ar uztveres objektiem; tā ir jutekliskas izziņas aktīvā formā, kuras mērķis ir faktu un informācijas vākšana, sākotnēju priekšstatu par noteiktiem objektiem veidošanas. (9)
4.2. Debess objektu novērošana
Daudzus debess objektus – zvaigznājus, Piena Ceļu, maiņzvaigznes un citus – iespējams novērot bez teleskopa. Dažas astronomiskās parādības, piemēram, meteorus, vislabāk novērot tieši šādā veidā.
Zvaigznāji
Iepazīšanos ar zvaigznājiem vislabāk sākt, atrodoties pilsētā, jo ielu un namu apgaismojums neļauj saskatīt vājās zvaigznes, tāpēc zvaigznāja raksturīgais zīmējums ir viegli uztverams.
Orientējoties pēc Lielā Lāča un grozāmās kartes, jāsameklē attiecīgajā gadalaikā redzamie zvaigznāji un to spožākās zvaigznes. Jāievēro debesspuses un zvaigznāju redzamie izmēri.…