Nolēmumu piespiedu izpildi LR regulē Civilprocesa likuma E daļas normas, Tiesu izpildītāju likums, kas stājies spēkā 2003.gada 1.janvārī, Ministru kabineta noteikumi, Tieslietu ministrijas instrukcijas. Atsevišķu kategoriju lietās nolēmumu piespiedu izpildi regulē arī Civillikums, Zemesgrāmatu likums, Darba likums, Darba strīdu likums, Latvijas administratīvo pārkāpumu kodekss, Administratīvā procesa likums u.c. normatīvie akti.
Ar 2003.gada 1.janvāri tiesas un citu institūciju un amatpersonu nolēmumu piespiedu izpildi veic zvērināti tiesu izpildītāji. Zvērināti tiesu izpildītāji ir tiesu sistēmai piederīgas personas, savā amata darbībā ir neatkarīgi un pakļauti vienīgi likumam.
Zvērinātu tiesu izpildītāju darbu uzrauga un kontrolē tieslietu ministrs, tiesas un Zvērinātu tiesu izpildītāju padome. Zvērinātu tiesu izpildītāju tiešā uzraudzība piekrīt apgabaltiesai, kuras darbības teritorijā atrodas viņu amata vieta. Vismaz reizi gadā apgabaltiesas priekšsēdētāja nozīmēts tiesnesis pārbauda zvērinātu tiesu izpildītāju darbu un izpildu dokumentāciju, lietas. Šajās pārbaudēs var pieaicināt arī zvērinātu tiesu izpildītāju padomes darbiniekus.
Autore, analizējot lietu Nr. SKC – 603, kuru LR Augstākās tiesas Senāts izskatījis 2003.gada 3.decembrī par piedziņas vēršanu uz nekustamo īpašumu un izsoles organizēšanu, secina, ka šajā lietā svarīga loma bijusi arī zvērinātam tiesu izpildītājam, kura neprecīza darbība – nolaidība vai arī ļaunprātība novedusi pie kasācijas sūdzības, kuras izskatīšanas gaitā lieta nodota jaunai izskatīšanai apelācijas kārtībā.…