Kas ir attīstības sadarbība? Latvijas Ārlietu ministrija attīstības sadarbības jēdzienu skaidro sekojoši : „Attīstības sadarbība (development co-operation) ir palīdzības sniegšana trūcīgām un mazāk attīstītām valstīm ar mērķi veicināt šo valstu un to sabiedrību ilgtermiņa sociālo un ekonomisko attīstību un tādējādi sniegt ieguldījumu nabadzības mazināšanai pasaulē ”.1 Būtībā galvenais mērķis palīdzības sniegšanai jebkurā zemeslodes vietā ir nabadzības mazināšana pasaulē, tiesiskas, labāk pārvaldītas demokrātiskākas pasaules veidošana, un, lai to sasniegtu, tiek izmantoti dažādi rīki, lai palīdzētu valstīm, kurām tas nepieciešams, tai skaitā kā pieredzes un zināšanu apmaiņa, gan arī palīdzība materiālā izteiksmē.
Vispārējā cilvēktiesību deklarācija (ANO, 1948) paredz, ka visi cilvēki piedzimst brīvi un vienlīdzīgi, un viņiem jāizturas citam pret citu brālības garā. Katram cilvēkam ir tiesības uz tādu dzīves līmeni, ieskaitot uzturu, apģērbu, mājokli, medicīniskos pakalpojumus un vajadzīgo sociālo apkalpošanu, kas nepieciešama indivīda un viņa ģimenes veselības uzturēšanai un labklājībai. Nabadzība ir visās pasaules valstīs. Tomēr, ir valstis, kurām ir iespēja palīdzēt un ir valstis, kurām šī palīdzība ir nepieciešama vairāk.…
Kopš Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas ir notikušas ievērojamas pārmaiņas kā globālā, tā lokālā valsts līmenī un, lai Latvija spētu rezultatīvi integrēties komplicētajā un mainīgajā starptautiskajā vidē, tai ir jāveic zināmi pasākumi, ko pieprasa starptautiskā arēna Līdz ar to Latvijai ir jāizstrādā atbilstoši ārpolitikas mērķi un stratēģija, kā sasniegt nospraustos mērķus. Neapšaubāmi, pašreiz aktuālie Latvijas ārpolitikas mērķi un nostādnes atšķiras no tām, kas bija aktuālas valstiskās neatkarības atjaunošanas sākumposmā. Pašlaik starptautiskā arēnā ārkārtīgi būtiska ir ekonomiskā dimensija daudzpusējos izpausmes veidos. Pasaulē nostiprinās valstis ar milzīgu ekonomisko potenciālu un iespējām, kā arī izaicinājumiem, ko tās rada. Lai spētu stāvēt pretī jaunajiem izaicinājumiem, arvien lielāku nozīmi pasaulē iegūst globālās un reģionālās organizācijas, kurās valstis piedalās neatkarīgi no to lieluma un ietekmes. Darbība tajās Latvijai ir izdevīga, jo ļauj sniegt savu ieguldījumu konkrētu problēmu risināšanā un aizstāvēt savas nacionālas intereses pasaules politikā. Līdz ar iesaistīšanos iepriekšminētajās organizācijās, Latvijā mainījušies arī ārpolitikas mērķi un darbības virzieni.
