-
Fondu veidošana
Krājumu veidošana un uzturēšana ir galvenais bibliotēku darba uzdevums jau gadsimtiem ilgi. Varētu pat teikt , ka tā ir profesionāla aizrautība.
Bibliotēkas fonds ir vēsturiski izveidojies pirkšanas, dāvinājumu, apmaiņas vai citā veidā iegūts iespieddarbu u.c. dokumentu kopums, kas atrodas bibliotēkā.
Fonda komplektēšana ir iespieddarbu un citu dokumentu atlase un plānveidīga iegāde bibliotēkas profilam un uzdevumiem atbilstoša fonda izveidei. Fondu komplektēšana ievēro plānveidīguma, sistemātiskuma un koordinācijas principus. Izšķir sākotnējo komplektēšanu, kārtējo kpmplektēšanu., piekomplektēšanu. Komplektēšanas procesa galvenās sastāvdaļas: komplektēšanas plānošana, iespieddarbu un citu dokumentu primārā atlase, pasūtīšana, saņemšana un uzskaite, komplektēšana uzziņu un reģistrācijas palīgaparāta veidošana, komplektēšanas kvalitātes analīze, iespieddarbu un citu dokumentu sekundārā atlase.
Bibliotēkas fonda komplektēšanu ietekmē divi faktori:
Iekšējie faktori:
Galvenais noteicošais iekšsistēmas faktors ir bibliotēkas misija un mērķis;
Bibliotēkas apmeklētāju kontingents, tā noteiktās vajadzības un intereses nosaka bibliotēkas fonda attīstības tendences;
Bibliotēkas materiāli tehniskā bāze;
Bibliotēkas jauno tehnoloģiju līmenis;
Bibliotēkas personāla kvalifikācijas līmenis.…
Šodienas apstākļos bibliotēkai ir jādomā par ienākumu veidošanu un alternatīviem finansēšanas avotiem. Pārmaiņu procesi sabiedrībā ietekmē bibliotēku misiju un līdz ar to arī bibliotēku funkcijas un uzdevumus. Ja agrāk bibliotēkas vairāk uzmanības pievērsa fondu veidošanai un uzturēšanai, tad šodien bibliotēkas ir daudz atvērtākas gan viena pret otru, gan pret tās apmeklētāju. Līdz ar automatizētās bibliotēku sistēmas izveidi vairs nav nepieciešams vienai bibliotēkai uzkrāt visu informāciju, kas šodienas apstākļos arī nav iespējams.
