-
Netiķete
Piemēram, mobilajam telefonam jābūt izslēgtam sanāksmes, pārrunu u.c. laikā; mobilā telefona demonstratīva novietošana uz galda sarunas laikā ar partneri, klientu utt. tiek vērtēta kā necieņa pret otru personu (t.i. darbinieks gaida zvanu, kas ir nozīmīgāks par pašreizējo sarunu). Par sliktu stilu no klasiskās etiķetes viedokļa šodien tiek uzskatīta mobilā telefona izmantošana pulksteņa vietā: pulkstenis ASV un Rietumeiropas lietišķajā vidē ir īpašs simbols – tas iezīmē cilvēka attieksmi pret laiku kā īpašu vērtību.
Manuprāt, visa veida komunikācijā ir primāri pieņemt un ievērot vispārējās pieņemtās ētikas un etiķetes normas. Vienmēr ir jāvadās ņemot vērā arī ar ko mēs sazināmies, jo kultūru atšķirība ietekmē arī netiķeti. Pat formālai saziņai e-pastos var rasties dažādi šķēršļi, jo daudzās kultūrās atšķiras laika izpratne. Gaidot un cerot uz ātru atbildi varam tādu nemaz tik ātri nesaņemt. Protams, uzskatu, ka ir svarīgi ievērot e-pasta saziņā vēlamo. Jo tas atvieglo abpusējo saziņu. Tomēr, komunicējot ar citu valstu pārstāvjiem būtu jāizpēta kāda ir viņu kultūrā pieņemtā attieksme.
…
Attīstoties tehnoloģijām radies salīdzinoši jauns termins netiķete. Vārds netiķete (netiquette) tulkojumā no angļu valodas - network - tīkls, etiquette - etiķete, ir interneta jeb tīkla etiķete, kas regulē elektroniskā pasta lietotāju uzvedību. Termins radies 20. gadsimta 80. gadu sākumā. Kas ir arī pieklājība pret citiem interneta lietotājiem, gan e-pasta sarakstēs, gan dažādās diskusijās forumos un citviet interneta vidē. Kopš attīstījušās tehnoloģijas, un to nozīme tikai pieaug, svarīgs kļuvis arī jautājums par elektronisko saziņas etiķeti.
