Автор:
Оценка:
Опубликованно: 16.12.2013.
Язык: Латышский
Уровень: Университет
Литературный список: Нет
Ссылки: Не использованы
Рассмотреный период: 2011–2015 гг.
  • Конспект 'Īpašuma atsavināšanas un lietošanas tiesību aprobežojumi', 1.
  • Конспект 'Īpašuma atsavināšanas un lietošanas tiesību aprobežojumi', 2.
  • Конспект 'Īpašuma atsavināšanas un lietošanas tiesību aprobežojumi', 3.
  • Конспект 'Īpašuma atsavināšanas un lietošanas tiesību aprobežojumi', 4.
Фрагмент работы

Vai pašvaldība var pretendēt uz minēto daļu?
Saskaņā ar Civillikuma 1067.pantu „Īpašuma tiesība, kas pieder uz vienu un to pašu nedalītu lietu vairākām personām nevis reālās, bet tikai domājamās daļās, tā, ka sadalīts vienīgi tiesību saturs, ir kopīpašuma tiesība. Ja lieta pieder vairākām personām tādā kārtā, ka katrai no tām ir sava noteikta reāla daļa atzīstama par patstāvīgu veselu un par katra atsevišķa dalībnieka patstāvīgu īpašuma tiesības priekšmetu.
Šajā gadījumā no uzdevuma nevar izprast vai šī kopīpašnieka daļa ir domājamā vai reālā, vairāk sliecos uz to, ka kopīpašums ir reāli sadalīts un ieraksts ir veikts Zemesgrāmatā. Ja tā tad mans lēmums ir: pašvaldībai saskaņā ar likuma „Par pašvaldībām” 78.pantu ir pirmpirkuma tiesības un tā var pretendēt uz atsavināmo daļu.
Ar atšķirīgu tiesisko regulējumu pirmpirkuma tiesīgā persona ir arī pašvaldība. Likumdevējs, pašvaldībām nosakot pirmpirkuma tiesības uz nekustamo īpašumu, ir devis tām tiesības iejaukties privātpersonu privāttiesiskās attiecībās, ierobežojot pārdevēja brīvo gribu pārdot nekustamo īpašumu konkrētai personai. Pirmpirkuma tiesības uz nekustamo īpašumu pašvaldībai likumdevējs ir noteicis ar mērķi nodrošināt konkrētās pašvaldības teritorijā dzīvojošo iedzīvotāju un pašvaldības teritorijas ekonomiskās attīstības intereses.

Atlants