-
Grāmatvedības būtība
Tā kā jau iepriekš minēju, cik liela nozīme ir grāmatvedībai, tad tieši likumos noteiktajām regulām ir vislielākā loma grāmatvedības būtībā. Tie arī nosaka grāmatvedības pamatprincipus. Grāmatvedības sniegtai informācijai jābūt:
1) savlaicīgai - ierakstiem grāmatvedības reģistros jābūt izdarītiem līdz nākošā mēneša piecpadsmitajam datumam;
2) nozīmīgai - jāatspoguļo visi svarīgākie notikumi uzņēmumā, kādi notikuši pārskata periodā;
3) paliesai - nav pieļaujami fiktīvi un neprecīzi ieraksti;
4) salīdzināmai - uzņēmumā Ir nepieciešama uzskaites sistēma, kura ir pastāvīga un netiek mainīta;
5) saprotamai - lai kvalificēta trešā persona varētu gūt priekšstatu par visiem uzņēmuma saimnieciskiem darījumiem noteiktā laika posmā un finansiālo stāvokli attiecīgā perioda beigās, kā arī rast iespēju izsekot saimnieciskā darījuma norisei no paša sākuma;
6) pilnīgai - grāmatvedības reģistros jābūt iereģistrētiem visiem saimniecisko darījumu apliecinošiem dokumentiem.
Grāmatvedībai ir savi sekojoši uzdevumi:
• nodrošināt uzņēmuma vadību ar informāciju saimnieciska rakstura lēmumu pieņemšanai;
• nodrošināt kontroli par uzņēmuma materiālo, darbaspēka un finansu resursu izmantošanu un īpašuma saglabāšanu.…
Grāmatvedībai ir ļoti svarīga nozīme gan uzņēmuma līmenī, gan tautsaimniecības nozarē kā tādai, jo bez grāmatvedības nevar funkcionēt neviena tautsaimniecības nozare, juridiskās un fiziskās personas, ka ir iesaistītas saimnieciskajā darbībā. Grāmatvedības attīstības vēsture ir gadsimtiem gara , to ir pētījuši neskaitāmi zinātnieki, bet pirmais sistematizētais grāmatvedības apraksts, kurā teorētiski tika pamatoti metodoloģiskie principi, ieskaitot divkāršā ierakstu sistēmu, bija 1494. gadā izdotais itāļu matemātiķa Luka Pačiolo „Traktāts par rēķiniem un ierakstiem” . Kaut arī grāmatvedībai ir vairākas definīcijas, bet kopumā tā ir process, kas nosaka, mēra un dara zināmu finansiālo informāciju, lai dotu iespēju šīs informācijas lietotājiem pieņemt lēmumus un spriedumus, kuras kārtošanu Latvijā nosaka divi likumi : 1. par grāmatvedību - stājās spēkā ar 01.01.93. 2. par uzņēmumu gada pārskatiem (grozījumi: 15.12.94., 05.10.95., 06.11.96.) . Ikviens, kurš vēlās saprast grāmatvedības pinekļus ir spiest iepazīties ar likuma saturu, jo tajos ir ietverti visi galvenie nosacījumi grāmatvedības funkcionēšanai un nekādas instrukcijas nedrīkst būt pretrunā ar šo likuma prasībām. Likums par grāmatvedību nosaka vispārējo kārtību grāmatvedības iekārtošanā un uzskaites veikšanā, sākot jau ar uzņēmumu kopumu, kuriem ir obligāti jābūt grāmatvedībai, grāmatvedības organizēšanas veidus un atbildību par grāmatvedības vešanu.
