1.Romiešu tiesību kursa priekšmets. Ius civilie un mūsdienu civiltiesību jēdzienu atšķirība
Ar terminu romiešu tiesības apzīmē senās vergturu valsts Romas valsts, civilās, krimināl- un procesuālās tiesības. Tikai civiltiesības ir tik nozīmīgas turpmākajā tiesību kontekstā. Romiešu civiltiesību kursa programmā galvenie romiešu civiltiesību institūti: īpašuma, ģimenes, mantošanas, saistību tiesības. “Mācība par prasību”- civilo tiesību aizsardzība jeb civilprocess. Mūsdienās procesuālās un civiltiesības šķirtas, Romā saistītas.
Ius civile un mūsdienu civiltiesību jēdzienu atšķirība.
Mūsdienās ar civiltiesībām apzīmē tās tiesību normas, kuras regulē sabiedrības mantiskās un personiskās nemantiskās attiecības. Latīņu valodā civiltiesības = ius civile. Ar vārdu civiltiesības Senajā Romā apzīmēja tikai Romas pilsoņu tiesības.…
4. Romas valsts organizācijas attīstības periodi. No valsts un tiesību attīstības viedokļa atšķirami 4 raksturīgi periodi: • Romas valsts tapšanas periods jeb t. s. Ķēniņu laikmets • republikas periods • principāta – impērijas ievirzes periods • domināta – pilnīgi izveidotas impērijas periods 5. Pirmie valsts varas orgāni Romā • kūrija – izlemj nozīmīgākos jautājumus, pieņem vai noraida lēmumus, ievēl amatpersonas, notiesā vai attaisno noziedzniekus. • senāts – tiesības iepriekš apspriest tautas sapulcei iesniedzamos jautājumus un lēmumus, izlemt finansu, ārlietu jautājumus. 6. Servija Tullija reforma un tās nozīme valsts demokrātisko principu attīstībā Ķēniņš Servijs Tullijs ieviesa jaunu tiesību un pienākumu kritēriju –mantu, īpašumu. Pēc Servija Tullija reformas visi Romas brīvie iedzīvotāji tika iedalīti klasēs (classis) pēc viņu īpašuma stāvokļa un nevis kā senāk pēc patriarhālo dzimtu izcelsmes. Katras klases galv. pienākums bija dot zināmu skaitu karavīru un maksāt nodokļus. Karavīru pamatvienība tagad bija centūrija (centuria „simts”). radās jauna tautas sapulce – centūriju sapulce. Centūriju sapulces lēmums ir likums lex. Servijs Tullijs ieskaita plebejus Romas tautas sastāvā un atļauj viņiem dienēt armijā un piedalīties tautas sapulcē. Servijs Tullijs Romas teritoriju sadala apgabalos – tribās. 7. Republikas laika valsts varas orgāni: tautas sapulces, senāts, maģistrāti
