Автор:
Оценка:
Опубликованно: 15.05.2009.
Язык: Латышский
Уровень: Университет
Литературный список: 4 единиц
Ссылки: Использованы
  • Конспект 'Demokrātija - politiskā sistēma. Varas dalīšana un vēlēšanu sistēmas', 1.
  • Конспект 'Demokrātija - politiskā sistēma. Varas dalīšana un vēlēšanu sistēmas', 2.
  • Конспект 'Demokrātija - politiskā sistēma. Varas dalīšana un vēlēšanu sistēmas', 3.
  • Конспект 'Demokrātija - politiskā sistēma. Varas dalīšana un vēlēšanu sistēmas', 4.
  • Конспект 'Demokrātija - politiskā sistēma. Varas dalīšana un vēlēšanu sistēmas', 5.
Фрагмент работы

1. Varas dalīšanas principi dažādās politiskās sistēmās
Trīs centrālie valdības elementi, kas savā starpā sadala varu, ir izpildvara, likumdevēja vara un tiesu vara.1 Šo triju varu atdalīšana citu no citas ir svarīgs organizēšanas princips liberāli demokrātiskajā valdībā. Tās sadalīšana ir labs priekšnoteikums neatkarīgai un vienlīdzībai starp varas sistēmām. Ja vara ir sadalīta starp vairākām institūcijām, tad tas dod sava veida garantiju, ka vara netiks koncentrēta viena cilvēka rokās, sabiedrības tiks pasargāta no patvaļīgas valdīšanas.
Izpildvara ir tā, kas ievieš, iepazīstina un pārvalda politiku valsts robežās.2 Ir politiskā izpildvara (premjerministrs, ministru kabinets, prezidents utt.) un arī nepolitiskā izpildvara (civildienests). Izpildvaru var iedalīt divos tipos – parlamentāra izpildvara un prezidentālā izpildvara.
Parlamentārajā izpildvarā asambleja netiek šķirta, valsts vadītājs ieceļ valdības vadītāju, valdības vadītājs sastāda ministru kabinetu, valdība ir kolektīva, valdība ir politiski atbildīga asamblejai, parlaments ir augstāks par valdību, parlaments ir varas centrs politiskajā struktūrā.3 Parlamentārajā izpildvarā izpildvara sastāv no premjerministra un viņa sastādīta ministru kabineta, kurš ir atbildīgs par politiskajām struktūrām un par dažādu departamentu pārvaldi. …

Коментарий автора
Atlants