Arī uzņēmēja zināšanas un pieredze nav mazsvarīgs jomas izvēles faktors. To uzņēmumu, kas darbību ir izbeiguši piespiedu likvidācijas -bankrota dēļ, pieredze liecina, ka iemesls šādam iznākumam ir bijis tieši uzņēmēju zināšanu un pieredzes trūkums attiecīgajā jomā.
Ne mazāk svarīgs faktors ir uzņēmējdarbības mērķi, kuru vadīti, uz¬ņēmēji uzsāk darbību. Ja viņu uzņēmējdarbības mērķi ir orientēti uz ātru peļņas gūšanu, ignorējot patērētāju vajadzības un pieprasījumu, arī šajā gadījumā uzņēmējdarbība nebūs ilga, jo jomas izvēlē jāņem vērā arī produkta dzīves cikla garums.
Lai uzņēmējs uzsāktu saimniecisko darbību kādā nozarē, viņam jārēķinās arī ar tiesiskajiem un ekonomiskajiem ierobežojumiem, piemēram, ar minimālā kapitāla lielumu; ieguldītā kapitāla atmaksāšanās periodu, arī ar tiesiskajiem ierobežojumiem un licenču saņemšanu ierobežoto uzņē¬mējdarbības veidu veikšanai.
Izvēloties uzņēmējdarbības jomu, svarīgi ir izanalizēt ārējo uzņēmēj¬darbības vidi un uzņēmuma iekšējās iespējas, piemēram, nodrošinājumu ar ražošanas iekārtām, tehnoloģiju, kvalificētu darbaspēku, izejvielām utt.
Uzņēmuma tuvāko ārējo vidi veido galvenokārt konkurenti un sadar¬bības partneri, kas ir nepieciešamo resursu piegādātāji un gatavās produk¬cijas pircēji. Tāpēc uzņēmējam ir jānovērtē sadarbības ar šiem partneriem, iespējas un mērķtiecība, kā ari efektivitāte.2
…
Organizācija dibināšanas sākuma stadijā izvēlas iekšējās uzbūves modeli. Tie var būt dažādi, kaut gan pastāv kopsakarības un vienoti pamatelementi. Viens no pazīstamākajiem mode¬ļiem ir H.Livita piedāvātais variants. Autors uzskatīja, ka pastāv daudzveidība un unikalitāte, tomēr katras organizācijas iekšējo uzbūvi veido četri pamatelementi – uzdevums, tehnoloģija, struktūra, indivīdi, kuri pastāv savstarpējā saistībā, un, izmainoties vai izmainot kādu no tiem, notiek transformācija arī citos.
