-
Jauniešu attīstības raksturojums
Tēmas aktualitāte saistīta ar to, ka jauniešu vecums ir noteicošais personības veidošanās posms, kurā stabilizējas subjektīvā pasaules izjūta, pārliecību sistēma, kas izsaka subjekta attieksmi pret apkārtējo pasauli, viņa vērtīborientāciju. Attīstoties pašapziņai, jauniešiem atklājas viņu iekšējā pasaule, pieaug nepieciešamība pēc saskarsmes, rodas vēlēšanās darboties. Jaunieši saskaras ar meklējumu pretrunām. Maksimālisma, iniciatīvas, nenoteiktības dēļ viņi nonāk izvēles priekšā.
Pēc E.Eriksona teorijas, galvenā jaunatnes pazīme ir pašidentitātes veidošanās, meklējumi. Raksturīga tendence izmēģināt izturēšanās veidus, manieres, sarunas un ģērbšanās stilu.
Jaunības posmu J. Students aprakstīja, kā mierīgu, romantisku, kuram raksturīga vēlme izpētīt un saprast iekšējo pasauli, dzīves jēgu.
Darba mērķis – jauniešu vecumposma attīstības īpatnību izpēte.
Darba uzdevumi:
Atrast, analizēt un apkopot informāciju par jauniešu attīstības īpatnībam.
Raksturot svarīgākos procesus jauniešu vecumā.
Raksturot jauniešu saskarsmi.
Veikt jauniešu kā sociāli demogrāfiskās grupas raksturojumu.
Izvērtēt vērtīborientācijas nozīmi jauniešu vecumposmā.
Izpētīt un izanalizēt zinātnisko literatūru par pētījuma problēmu.
Izpētīt veikto zinātnieku pētījumu rezultātus par jauniešu vecumposmu.…
Jauniešu perioda posms no 15-18 gadiem uzskata par agrīnās jaunības vecumu. Šis vecums ir arī fiziskā brieduma sākumstadija un vienlaikus dzimumattīstības beigu stadija. Šajā periodā būtiskākais ir identitātes atrašana vai arī intensīva tās meklēšana, profesijas izvēles saskaņošana ar pašnovērtējumu un pretenziju līmeni, visu kognitīvo procesu intelektualizācija, seksuālo attiecību nozīmes pieaugums. Šo periodu (jaunību) sauc par “vētras un dziņu” laikmetu cilvēka dzīvē, kad viņš meklē savu īsto ES. Jaunības periodā notiek personības izpausmju harmonizācija - līdzsvara iestāšanās. Pilnveidojas arī psihiskie procesi (dalīta uzmanība, loģiskā atmiņa, abstrakta domāšana) un nostiprinās rakstura īpašības. Personības saskarsme kļūst līdzsvarota mazāk konfliktu ar pieaugušajiem un vienaudžiem, samazinās negatīvisms, palielinās paškontrole. Jaunietis vairāk atbilst pieaugušajam nekā bērnam.
