-
Pūt vējiņi, dzen laiviņu
Žurnālā ''Mistērija'' bija ļoti interesants raksts par vikingu mirušo kuģi: teikas par jūrā klejojošiem spoku kuģiem pastāvēja jau ilgi pirms lidojošā holandieša - senākās no tam ir atrodamas seno islandiešu sāgās. Vikingi ticēja, ka pa jūru klejo drakari - laivas, kuras vada mirušo dvēseles - veļi, juras valdnieku sūtņi. Saskaņā ar tā laika tradīcijām mirušos tautas brāļus - ''juras ķēniņus'' apglabāja kopā ar to drakariem un ielaida jūra. Sastopot bēru laivu, vikingi meta jūra apģērbu un ēdienu ticot, ka tas ir nepieciešams mirušā dvēselei.1 Nekur agrāk es šādu faktu nebiju lasījusi, nevienā grāmata šādu informāciju nebiju atradusi.
Man ļoti patīk arī citāts no grāmatas ''Kurzeme un kurzemnieki'': ''1284. g. zīmētajā pasaules kartē ... ir ne tikai Kurzemes (Curlant) nosaukums, bet arī šāds teksts: ''Kurzemē ir ļoti nikna tauta''.''2 Tas liecina, ka mūsu senči ir bijuši ļoti agresīvi un kareivīgi. Karte brīdina jūras braucējus un citus ceļotājus, lai viņi uzmanās no kuršiem.
Vikingu laikmets ilga 3 gadsimtus. Latvijas teritorija, pateicoties savam ģeogrāfiskajam stāvoklim pie Baltijas jūras A krastiem, veicināja politisko, ekonomisko un kultūras kontaktu attīstību gan ar rietumu, gan austrumu zemēm, nonākot vienotā vēsturisko notikumu apritē kopā ar citām Eiropas zemēm vikingu laikmetā VII - X gs. 9. - 11. gs. tiek raksturots kā vikingu laiks. Par vikingiem Eiropā sāka runāt un rakstīt 8. gs. beigās, kad Anglijas ZA daļā no Skandināvijas ieradās jūras pirāti un nopostīja kādu klosteri. Francijā ziemeļnieku iebrucējus dēvēja par normaņiem, Bizantijā un Krievzemē - par varjagiem, bet Skandināvijā - par vikingiem. Vikings ir cilvēks, kurš dodas prom no mājām un dzimtenes, lai citās zemēs sev iegūtu mantu un laupījumu.…
''Vikingi dzīvoja Islandē, Dānijā, Norvēģijā un Zviedrijā. Daudzi uzskata viņus par nežēlīgiem pirātiem un sirotājiem, taču īstenībā viņi bija slaveni jūrasbraucēji, lietpratīgi kuģu būvētāji, bezbailīgi karotāji, gudri tirgotāji un čakli zemkopji. Tikai labas aramzemes trūkums un dzīvesvietas šaurība spieda viņus doties jūrā jaunu apmešanās vietu meklējumos.'' Tā tiek aprakstīti vikingi Selerija D., Hjuetsona N. grāmatā ''Vikingi un viņu ceļojumi'' . Šis citāts man kādreiz pamatskolas laikā bija kā definīcija, kas bija vikingi. Lai arī ļoti reti rāda filmas par vikingiem, man bija izveidojies priekšstats, ka izcilākie vikingu vīri bija ar sarkaniem matiem un sarkanām lielām bārdām, bet viņu padotie ar brūniem matiem un brūnām bārdām. Viņi visi bija vīri kā ozoli - stalti un braši. Sievietes bija drošsirdīgas, bet atradās vīriešu pakļautībā. Ko vīrietis nolēma, tā tam bija jānotiek. Tagad mani uzskati ir nedaudz mainījušies, jo manus bērnības uzskatus ir mainījusi vidusskolā un augstskolā iegūtā informācija.
