Автор:
Оценка:
Опубликованно: 21.05.2004.
Язык: Латышский
Уровень: Средняя школа
Литературный список: Нет
Ссылки: Не использованы
  • Эссе 'Ekonomiskā attīstība Latvijā', 1.
  • Эссе 'Ekonomiskā attīstība Latvijā', 2.
Фрагмент работы

Mūsdienās tirgus ekonomika nenozīmē pilnīgi brīvu tirgu, kurā valda pieprasījums un piedāvājums. Visās attīstītajās valstīs ekonomiskos procesus kontrolē un ietekmē valsts.
Valsts visai aktīvi iesaistās ekonomiskajos procesos. Jo brīvs tirgus nespēj nodrošināt pilnīgi visas sabiedrības vajadzības. Privātie uzņēmumi strādā ar mērķi gūt peļņu. Ja kādā nozarē vai tirgū peļņu nevar gūt, tie pārtrauc darbību. Tirgus mehānisms nespēj nodrošināt efektīvu saimniekošanu ekonomisko krīžu laikā. Masveida bankroti, augošs bezdarbs, inflācija un citas krīzes izpausmes var veiksmīgāk pārvarēt ar savlaicīgu valsts iejaukšanos un atbalstu.
Valsts ir arī viena no nozīmīgākajām preču un pakalpojumu ražotājām un patērētājām. Mēs izmantojam sabiedrisko transportu, ārstniecības iestādes, izglītības iespējas, ko piedāvā valsts. Savukārt valsts institūciju un uzņēmumu darbībai nepieciešamas preces un pakalpojumi, kurus nodrošina privātsektors.
Ekonomistu starpā nav viennozīmīga viedokļa, cik lielai vajadzētu būt valsts lomai ekonomikā. Katrā valstī savādāk. Piemēram, Skandināvijā valstis ļoti aktīvi iesaistās ekonomiskajās norisēs, bet ASV un Japānā valsts iejaukšanās ir ievērojamāki mazāka.
Lai nodrošinātu maksimāli efektīvu ekonomisko resursu izmantošanu un iespējami augstu dzīves līmeni, valsts veicina un aizsargā konkurenci tirgū. Mazie uzņēmumi nespēj konkurēt ar lielveikaliem un tiek nospiesti. Pastāvot izvēlei, patērētājiem ir iespēja iegādāties kvalitatīvākas preces par zemāku cenu. Tirgū ir kvalitatīvāki , ekoloģiskāki produkti. Valsts seko, lai neveidotos monopoli, lai uzņēmumi nevienotos par tirgu sadali un noteiktu cenu uzturēšanu. Valsts likumdošanas funkcija īpaši nozīmīga ir pārejas periodos, kādā šobrīd atrodas arī Latvija.
Nozīmīga valsts funkcija ir sabiedriskās lietošanas preču un pakalpojumu nodrošināšana. Privātais sektors tos nenodrošina, par tiem nereti ir grūti iekasēt maksu vai nepieļaut to izmantošanu. Labs piemērs ir ielas apgaismojums, ko pēc būtības lieto visi garāmgājēji un arī, kapitālieguldījumus sabiedriskajā sektorā ne vienmēr var nosegt peļņa.

Коментарий автора
Atlants