Nepiesātināto taukskābju gadījumā, divkāršā saite starp 3. un 4. oglekļa atomiem neļauj veidoties divkāršai saitei starp 2. un 3. oglekļa atomiem oksidācijas gaitā. Speciāls enzīms, epimerāze, novirza dubultsaiti.
Sirds išēmijas gadījumā beta-oksidācija notiek lēnāk, un acil-karnitīns uzkrājas starp mitohondriju membrānām, izraisot kardiotoksisku efektu. Papildus karnitīnu dažreiz dod pacientiem, lai stimulētu taukskābju transportu un uzlabotu sirds metabolismu. No citas puses beta-oksidāciju var pilnīgi apstādināt, un tas arī dod labvēlīgu efektu. Karnitīna prekursora gamma-butirobetaīna struktūras analogs, mildronāts, ir sintezēts Latvijas Organiskās sintēzes institūtā. Preparāts inhibē karnitīna biosintēzi aknās (karnitīnu sintezē tikai daži audi) un karnitīn-acil-transferāzi. Kā enerģijas avotu miokards sāk izmantot tikai ogļhidrātus. Tas dod labu pretišēmijas efektu.…
TAUKSKĀBJU METABOLISMS Pēc lipāzes iedarbības, taukskābes un glicerīns metabolizējas tālāk. Glicerīnu fosforilē glicerīna kināze, un tas oksidējas līdz gliceraldehīd-3-fosfātam, kas var iesaistīties glikolīzē. Taukskābju beta-oksidācija Knupa klasiskajos eksperimentos taukskābes iezīmēja ar aromātisko gredzenu pie pēdējā oglekļa atoma. Iezīmētās taukskābes pievienoja dzīvnieku barībai un noteica to metabolītus urīnā. Metabolītus ar diviem oglekļa atomiem atrada, ja dzīvniekam deva taukskābes ar pāra oglekļa atomu skaitu, taču ja dzīvnieku ēdināja ar taukskābēm, kuras saturēja ogļūdeņraža ķēdes ar nepāra atomu skaitu, atrada metabolītus ar vienu oglekļa atomu. Knups proponēja beta-oksidācijas teoriju, saskaņā ar kuru oksidācijai jānotiek otrajā oglekļa atomā pēc karboksilgrupas: beta-atomā. Vēlāk šo hipotēzi pierādīja. Citosolā taukskābes ir kompleksā ar CoA. Oksidācija notiek mitohondrijos. Īsās taukskābes var šķērsot mitohondriju membrānu, bet garās to nespēj. Šīs taukskābes atdalās no CoA un piesaistās specifiskai transportmolekulai – karnitīnam, veidojot acilkarnitīnu.
