-
Aizvietošanas reakcijas
Labs aizvietošanas reakcijas piemērs ir halācija. Ja hlora gāze (Cl-Cl) ir apstarota, dažas molekulas tiek sadalītas divos hlora radikāļos (Cl.), kuru brīvie elektroni ir stipri nukleofīls. Viens no tiem lauž vāju C-H kovalentu saiti un sagrābj atbrīvoto protonu, lai izveidotu elektriski neitrālo H-Cl. Pārējās radikālās reformas ir kovalenta saite ar CH3. veidu CH3Cl (metilhlorīds).
Organiskās aizvietošanas reakcijas klasificē vairākos galvenajos organiskās reakcijas veidos atkarībā no tā, vai reaģents, kas izraisa aizvietošanu, uzskatāms par elektrofililu vai nukleofīlu , vai reakcijā iesaistītais reaktīvais starpnieks ir karboksīds, karbanīns vai brīvs radikāļs vai substrāts ir alifātisks vai aromātisks. Detalizēta informācija par reakcijas veidu palīdz prognozēt produkta iznākumu reakcijā. Ir noderīgi arī optimizēt reakciju attiecībā uz mainīgiem lielumiem, piemēram, temperatūru un šķīdinātāja izvēli.
…
Par aizvietošanās reakcijām sauc arī reakcijas, kurās piedalās vienkārša un salikta viela, pie tam vienkāršas vielas atomi aizvieto vienu no ķīmiskajiem elementiem saliktajā vielā. Labs aizvietošanas reakcijas piemērs ir halācija. Ja hlora gāze (Cl-Cl) ir apstarota, dažas molekulas tiek sadalītas divos hlora radikāļos (Cl.), kuru brīvie elektroni ir stipri nukleofīls. Viens no tiem lauž vāju C-H kovalentu saiti un sagrābj atbrīvoto protonu, lai izveidotu elektriski neitrālo H-Cl. Pārējās radikālās reformas ir kovalenta saite ar CH3. veidu CH3Cl (metilhlorīds). Nukleofīlā aizvietošana: Nukleofīlā aizvietošanas reakcijas ir vispārpieņemtas organiskajā ķīmijā, un tās var plaši iedalīt kategorijās kā piesātināta alifātiskā savienojuma oglekļa vai (retāk) oglekļa līmeni aromātiskā vai citā nepiesātinātā oglekļa centrā. ....
