-
Ārsta palīga loma onkoloģisku pacientu aprūpē
Nodrošināt paliatīvās aprūpes pamatprincipus un sasniegt mērķi – dzīves kvalitātes uzturēšanu, iespējams tikai sadarbojoties vairāku specialitāšu profesionāļiem vienotas sistēmas ietvarā. Pacientam un viņa ģimenei jāsaskaras ar milzīgu skaitu dažādu problēmu, kas pārsniedz ikviena cilvēka pieredzi, lai tiktu galā ar tām.
Paliatīvās aprūpes multiprofesionālo komandu veido veselības aprūpes profesionāļi - ārsti, ārstu palīgi, māsas, māsas palīgi, kā arī sociālie darbinieki, psihologi, garīdzniecības pārstāvji, farmaceiti, fizioterapeiti, dietologi un citi profesionāļi, kas darbojas savstarpēji saskaņoti un vienoti. Paliatīvā aprūpē plaši tiek iesaistīti brīvprātīgie.
Aprūpes komandā kā aktīvi dalībnieki ir pacients un viņa ģimene. Lai pacients varētu aktīvi piedalīties komandas darbā, viņam jābūt pilnībā informētam par procesiem, kas notiek, jābūt iespējai piedalīties diskusijās par aprūpi. Noteicošā un galīgā izvēle lēmumu pieņemšanā ir pacientam. Pacients paliatīvā aprūpē tiek uztverts kā vispusīga personība, viņa vajadzības mainās un aprūpe ir ilgstoša, tad komandas locekļu lomas nevar tikt strikti definētas.
Ikvienam profesionālim, kas darbojas paliatīvās aprūpes ietvaros, ir jābūt gatavam aprūpēt neārstējamus un mirstošus pacientus un jābūt gatavam strādāt komandā. …
Ļaundabīgs audzējs jeb vēzis izraisa spēcīgu emocionālu pārdzīvojumu un sākotnēji liekas, ka dzīve strauji tuvojas nobeigumam vai ir beigusies un cilvēks jūtas būtiski paralizēts un tāpēc ārsta palīgam vajag ātrāk jānodrošina psiholoģisku palīdzību onkoloģiskam pacientam. Jāpiedalās rehabilitācijā, palīdzēt cilvēkam pārvarēt dažādus šķēršļus (īpaši fiziskos). Ir svarīga sadarbība ar pacienta ģimenes loceklim, kontakts ar pacientu. Viens no uzdevumiem, pacienta tuviniekiem izstāstīt un iemācīt, ka pareizi veikt kopšanu. Vēzis ir īsta nelaime, bet ne kauns vai sods, nezaudēt galvu, saglabāt aukstasinību, drosmīgi skatīties patiesībai acīs.
