Автор:
Оценка:
Опубликованно: 25.02.2009.
Язык: Латышский
Уровень: Университет
Литературный список: 3 единиц
Ссылки: Использованы
  • Конспект 'Galvenās tiesību saimes', 1.
  • Конспект 'Galvenās tiesību saimes', 2.
  • Конспект 'Galvenās tiesību saimes', 3.
Фрагмент работы

Galvenās atšķirības starp kontinentālajām un anglo-sakšu tiesībām.
Tiesības tiek iedalītas dažādi, piemēram, tiesību lokos. Kontinentālās Eiropas (romāņu-ģermāņu tiesību saime), anglo-amerikāņu (anglo-sakšu tiesību saime), sociālistisko tiesību, islāma tiesību, Austrumāzijas, hinduistisko tiesību un Āfrikas tradicionālo tiesību loks. Visi šie tiesību loki ietver ļoti atšķirīgas tiesību sistēmas, tāpēc pastāv arī klasifikācija apakšgrupās, piemēram, Skandināvijas tiesību grupa kontinentālās Eiropas tiesību lokā u.c. Pastāv arī dažādas sistēmas, kas ir jauktas.1 Taču vienas no būtiskākajām ir romāņu-ģermāņu un anglo-sakšu tiesību saimes. Arī Latvijas tiesību sistēma pēc neatkarības un demokrātijas atgūšanas, atmetot sociālistiskās tiesības, pieder pie vienas no tām- romāņu-ģermāņu tiesībām.
Agrāk romāņu-ģermāņu tiesību izplatība visā pasaulē dod pamatojumu, ka to kopums tiek apzīmēts ne tikai par tiesību dzimti, bet pat loku. No romāņu-ģermāņu tiesību loka atdalījās sociālistiskās tiesības. Toties mūsdienās romāņu-ģermāņu tiesību demokrātiskās tradīcijas ir papildinātas ar reālām ES radīšanas idejām, kas ietver valstu integrāciju. Par šīs integrācijas pamatiem arī kalpo cilvēktiesību aizsardzība, vispārīgie tiesību un romiešu tiesību principi.2
Salīdzinot romāņu-ģermāņu tiesības un anglosakšu tiesības, nākas secināt, ka tās būtiski atšķiras vairākos aspektos. Pirmkārt, romāņu-ģermāņu tiesībās galvenais ir rakstītās tiesības, tātad pozitīvisms, turpretī anglosakšu tiesībās tās ir dabiskās tiesības un taisnīguma princips.

Коментарий автора
Atlants