-
Vīrusu hepatīts B
Vīrusu hepatīts B pieaugušajiem vairāk nekā pusē inficēšanās gadījumu norit bez simptomiem, un dažreiz slimība tiek atklāta nejauši, veicot analīzes kāda cita iemesla dēļ. Slimība hroniskā formā pāriet 5-10% gadījumu. Bērniem vīrusu hepatīts B neatpazīts paliek lielākajā daļā gadījumu un ievērojami biežāk izveidojas slimības hroniskas formas.
Tātad inkubācijas periods vidēji ilgst 2 – 6 mēnešus. Ja vīruss organismā nonācis asins pārliešanas ceļā, šis periods ir īsāks.
Vīrusu hepatītam B pirmsdzeltes periodā (ilgst 1 – 2 nedēļas) nav specifisku simptomu.
Pēc inkubācijas perioda beigām var būt apetītes zudums, neskaidra paaugstināta ķermeņa temperatūra, slikta dūša, vēdera izejas traucējumi.
Reizēm simptomi var atgādināt gripu: lauzošas sāpes kaulos, muskuļos, drudzis, galvassāpes.
Var būt sāpes locītavās, īslaicīgi izsitumi uz ādas.
Daļai pacientu šo simptomu nav vai tie ir maz izteikti un slimības pirmās pazīmes ir tumšs urīns, gaišas fekālijas, ikteriskas sklēras un āda.…
Vīrusu hepatīts B ir infekcijas slimība, ko izraisa vīruss HBV. Ar vīrusu hepatītu B inficējas parenterālā ceļā – ar asinīm, dzimumkontaktu ceļā, auglis var inficēties grūtniecības laikā. Inficēties, pie noteiktas apstākļu sakritības, iespējams arī lietojot kopīgas zobu birstes un citus personīgās higiēnas līdzekļus. Slimība skar galvenokārt aknas un ir bīstama ar tālejošām sekām – aknu cirozi, arī aknu vēzi, ja vīrusu hepatīts B pāriet hroniskā formā. Vīrusu hepatīta B iemesli Ar vīrusu hepatītu B saslimst, ja vīruss no slimnieka vai vīrusu nēsātāja nonāk vesela cilvēka organismā ar asinīm, arī caur bojātu gļotādu. Lielākā riska grupa ir intravenozo narkotiku lietotāji, bet saslimt var jebkurš no mums. Piemēram, ja nonākam saskarē ar negodprātīgu medicīnas darbinieku vai manikīra veicēju. Inkubācijas periods (kad cilvēks ir inficējies, bet vēl nav slimības klīnisko pazīmju) vidēji ilgst 2 – 6 mēnešus.
