-
Statistika. Bezdarbs Latvijā
SECINĀJUMI
Autori atspoguļoja savus pētījumus izmantojot dažādas statistiskas metodes, tādas kā grafiki un tabulas. Tāda veidā var uzreiz salīdzināt iegūtus datus. No aptaujatiem 100 cilvēkiem 39% ir bezdarbnieki. Aprēķināti rādītāji liecina par to, ka pastāvīgā darbā strādā nevis jaunāka paaudze, bet gan pieaugušie cilvēki, kas jau ir ieguvuši kādas iemaņas un izglītību. Vidējais bezdarbnieku vecums ir 44.31 g. un visvairāk bezdarbnieku pēc mūsu aptaujas ir 57-63 g. vecumā.
Autori izmantoja savus aptaujas datus, tā kā reģistrētais bezdarba līmenis tomēr pilnībā neatspoguļo situāciju darba tirgū, jo netiek aptverti tie iedzīvotāji, kuri meklē darbu paši, nereģistrējoties Nodarbinātības valsts aģentūrā. Datus par kopējo darba meklētāju skaitu un to īpatsvaru ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaitā iegūst, apsekojot darbaspēka izlasi un attiecinot iegūtos rezultātus pret kopējo iedzīvotāju skaitu.
Latvijā darba meklētāju īpatsvars konsekventi bijis augsktāks par reģistrētā bezdarba līmeni, turklāt reģistrēta bezarba līmeņa un darba meklētāju īpatsvara dinamika bija diezgan atšķirīga.
Diezgan augstais bezdarba līmenis vienlaikus ar dinamisku ekonomiskās izaugsmes tempu liecina par noteiktu strukturālu nelīdzsvarotību Latvijas darba tirgū.
…
Vairāki pētījuma piemēri liecina par to, ka Latvija pastāv diezgan liels bezdarba līmenis. Sakarā ar to, var uzskatīt, kā bezdarbs ir svarīgs un nozīmīgs aspekts mūsu sociumā. Sakarā ar augšminēto, ir izvēlēta referāta tēma: „Bezdarbs Latvijā”. Šī tēma ir ļoti aktuāla mūsdienās, tapēc kā mūsu sabiedrībā ir dauds problēmu, grūtības saistītas ar bezdarbu, un, lai varētu cīnīties ar to, vajag izpētīt to kopumā. Šī darba mērķis ir veikt bezdarba izpēti un analīzi, novērtēt pētījumu rezultātus, veikt secinājumus un izvirzīt iespējamus priekšlikumus. Lai sasniegtu mērķi, darbā risināmie uzdevumi ir: 1. apkopot sākotnējus datus; 2. aprēķināt svarīgākus statistiskus rādītājus; 3. attēlot iegūtus rezultātus grafiski; 4. veikt secinājumus. Šajā darbā pielietotās pētījuma metodes: pētījumu un statistisko datu krājumu izpēte un analīze, statistiskās analīzes metodes (datu grupēšana un salīdzināšana), grafiskā metode. Praktiskās daļas izstrādāšanai autori izmantoja apkopotus datus par bezdarbu no oficiālajām iestāžu mājas lapām (piem., Latvijas statistika) un speciālo literatūru, tā kā šos datus var uztvert kā relatīvi patiesus un atspoguļojošus reālo situāciju.
