-
Cilvēka pamatvajadzības un uzvedības motivācija
Vajadzību piramīda var veidoties augstāka un sasniegt virsotni, ja stabili ir tās pamati. Es uzskatu, ka personība ir mainīga atkarībā no vajadzību struktūras, jo mums katram vajadzību nepieciešamība un motivācija ir atšķirīga. Motivācija ir vajadzīga, lai nodrošinātu savas vajadzības. Pamatā vajadzības var uzskatīt par iedzimtiem instinktiem, tāpēc arī motivācija pēc tām ir neapzināta. Vadošās vajadzības mainās atkarībā no apstākļiem, kādos cilvēks atrodas. Tikai sasniedzot augstāko – pašīstenošanās līmeni – cilvēks pilnībā spēj sevi realizēt un piepildīt dzīves jēgu. Pētot materiālus par vajadzībām un uzvedības motivācijām, sapratu, to, ka katrā nākamās paaudzes vēlmes un vajadzības veidojas uz iepriekšējo paaudžu sasniegto vēlmju slāņojuma, citiem vārdiem sakot, katrs jaunietis, tajā skaitā ar es, grib dzīvot labāk nekā viņu vecāki.
Pēc manām domām, ļoti liela nozīme ir arī drošības pakāpei dzīvei, tāpēc dažādās situācijās, es eksistences vajadzības nostādītu kā primārās, jo ja ir nodrošināta drošība un stabils pamats zem kājām, tad tikai var veidot nākamo soli, un tiekties pēc pārējiem apmierinājumiem dzīvē. Taču tas ir atkarīgs no konkrētas situācijas, jo bieži vien arī fizioloģiskās vajadzības ir svarīgākas. Pilnībā piekrītu tam, ka ja nav pakārtoti pirmie divi Maslova piramīdas pakāpieni, tad nav iespējama cilvēka pilnvērtīga dzīve. Bet galvenais ir tiekties pēc visaugstākā, un audzināt savu personību.
…
Cilvēku visvairāk raksturo tas, kādas vajadzības viņš cenšas apmierināt, pēc kā dzīvē tiecas. Cilvēks pārstāv vēlmes un vajadzības, bet zeme dod resursus to īstenošanai. Vajadzības ir iekšējās nepieciešamības, bez kā cilvēks nevar iztikt. Par personības būtību spriež pēc tā, kuras vajadzības cilvēkam ir vissvarīgākās, tas ir, kāda ir personības vajadzību struktūra. Vajadzība ir saistīta ar kaut kā trūkumu. Vajadzības nodrošina cilvēka virzību un attīstību. Tiklīdz viena nepieciešamība ir apmierināta, parasti rodas nākošā pēc kā tiekties. Vajadzības ir arī psiholoģiska rakstura, kā, piemēram, cilvēkam ir nepieciešamība veidot savstarpējās attiecības ar citiem, jo tikai saskarsmē ar citiem, mēs varam novērtēt paši sevi. Šīs vajadzības attēlo personības vajadzību hierarhijā, ko izstrādājis A.Maslovs.
