Jēdziens „intelektuālais īpašums” parasti apzīmē dažādus nemateriālus objektus, kurus raksturo to nemateriālā daba un fakts, ka šos faktus var izteikt novērtēt un izteikt naudā vai citos mantiska rakstura ekvivalentos. Intelektuālais īpašums reizē ir arī juridiska kategorija ar noteiktu saturu, to lieto, lai apzīmētu virkni tiesību, kuras saistās ar nemateriāla rakstura objektiem. Tiesisku monopolu uz nemateriālas dabas objektiem var garantēt tikai ar tiesību palīdzību, tādēļ likumdošanas ceļā tiek noteikts, kā uz atsevišķu veidu nemateriāliem objektiem ekskluzīvas to izmantošanas tiesības ir šo objektu radītājiem vai citām likumā paredzētām personām.
Pasaules intelektuālā īpašuma organizācija, noteikts, ka konvencijas izpratnē par intelektuālo īpašumu tiesības, kas attiecas uz: Literārajiem, mākslinieciskajiem un zinātniskajiem darbiem; Mākslinieku interpretētāju interpretācijām un aktieru izpildītāju izpildījumiem, fonogrammām un radioraidījumiem; Izgudrojumiem jebkurā cilvēku darbības jomā; Zinātniskajiem atklājumiem; Dizainparaugiem un industriālajiem modeļiem; Preču, tirdzniecības un pakalpojumu zīmēm, kā arī komercnosaukumiem un firmas zīmēm; Aizsardzību pret negodīgu konkurenci.
Un visām citām tiesībām, kas attiecas uz intelektuālo darbību industriālajā, zinātniskajā, literārajā un mākslinieciskajā jomā. Ar intelektuālo īpašumu saprot autortiesības un blakustiesības, preču un tirdzniecības zīmes, ģeogrāfiskos nosaukumus, rūpnieciskos dizainparaugus un modeļus, patentētus izgudrojumus, pusvadītāju izstrādājumu shēmu topogrāfijas un neizziņotu informāciju.…
1.Intelektuālais īpašums: jēdziens, veidi, funkcijas; Jēdziens „intelektuālais īpašums” parasti apzīmē dažādus nemateriālus objektus, kurus raksturo to nemateriālā daba un fakts, ka šos faktus var izteikt novērtēt un izteikt naudā vai citos mantiska rakstura ekvivalentos. 2. Autortiesību funkcijas un pamatprincipi; Ikdienā un likumdošanas aktos tiesību normas, kas regulē literatūras, mākslas un zinātnes darbu izmantošanu, dēvē par autortiesībām. Bieži tiek lietots jēdziens „literārais un artistiskais īpašums”, ar kuru apzīmē gan autortiesības, gan blakustiesības. 3.Autortiesību termiņš. Autortiesības ir spēkā visu autora dzīves laiku un 70 gadus pēc autora nāves, bet ja darbam ir arī līdzautori, tad autortiesības uz šo darbu ir spēkā 70 pēc tam, kad miris pēdējais no šiem līdzautoriem. 4. Autortiesību subjekti un to tiesības; Autortiesību subjekta jēdziens ir tieši saistīts ar autorības jēdzienu. Autorība ir juridisks fakts, proti, personas, kas radījusi darbu, saikne ar šo darbu
